Ivana Leidlová, ředitelka Festivalu J. Novotné: To, co původně měla být jediná akce, se protáhlo na jednu dekádu
Festival Jarmily Novotné vznikl s cílem zpopularizovat jméno operní pěvkyně Jarmily Novotné a navázat na její odkaz. Vnímáte, že se vám toto předsevzetí podařilo naplnit v dostatečné míře?
Za dobu 10 let, od počátku našich aktivit, jsme uspořádali výstavu o Jarmile Novotné s jejími originálními kostýmy z archivu Metropolitní opery v New Yorku, zafinancovali jsme mezinárodní výzkum o Jarmile Novotné, na základě kterého vznikla kniha Baronka v opeře – první monografie o Jarmile Novotné, kterou napsal Pavel Kosatík, uskutečnili jsme řadu hudebních aktivit, na kterých jsme upozornili na zajímavosti z života Jarmily Novotné. Domnívám se, že to je víc, než co jsme si kdy mysleli, že se povede!
Splnilo vaše očekávání to, kam se festival za 10 let posunul? Co byste dnes případně udělala jinak?
Když se podívám zpět, tak mi to přijde až neuvěřitelné. To, co původně měla být jediná akce, se protáhlo na jednu dekádu. Jsme nezávislá soukromá nezisková organizace, navíc v kultuře, a tak to pro nás není lehké, ale myslím, že je po těch 10 letech co slavit! Každá aktivita, kterou jsme podnikli, nás v něčem posunula, seznámili jsme se s novými lidmi, dostali se k dalším projektům. Za všechny zkušenosti jsem vděčná.
Jaké zajímavé informace o Jarmile Novotné či rodu Daubků, kam se diva přivdala a který zámek v Litni vlastnil, se vám během vaší činnosti podařilo objevit? Bylo něco, co vás překvapilo či dokonce šokovalo?
Za těch 10 let jsme objevili stohy informací a takových, které překvapily nejenom nás, ale i syna Jarmily Novotné. Například to, že v Litni na Vánoce byl Jan Masaryk, to, že do Litně přijel přemlouvat Jarmilu Novotnou hollywoodský režisér Fred Zinneman k tomu, aby hrála v jeho filmu, to, že liteňský pivovar byl druhý největší v Čechách… Je toho na film, román nebo několik výstav. Bylo jasné, že informace jsou díky tomu, že Daubkové nemohli odvézt ze zámku mnoho svých osobních věcí, rozesety všude po světě, ale naštěstí se nám podařilo některé věci dohledat nebo dokonce získat.
A co zámecký areál v Litni? Jak se vám podařilo jej za ty roky proměnit?
Areál zámku Liteň hlavně za těch 10 let ožil! Pořádáme v něm koncerty, hudební aktivity, kurzy pro mladé pěvce a workshopy i pro jiné umělecké obory, koná se v něm hodně aktivit komunitního charakteru. Za to jsem opravdu ráda!
Jako hlavní událost jubilejního ročníku chystáte na konec srpna mimořádný open air koncert Rusalka v parku. Jaká bude jeho podoba a na jaká umělecká jména jste tentokrát vsadili?
Na diváky čeká velká scéna uprostřed zrekonstruovaného historického zámeckého parku, vedle jezírka, pro Rusalku místo jak stvořené. Půjde o multimediální představení složené z částí asi nejznámější české opery Rusalka Antonína Dvořáka, doplněné o tanec, který bude přenášen na velkoplošné obrazovce divákům, vše v režii a scéně bratří Cabanů. Rusalku ztvární asi naše nejúspěšnější sopranistka Kateřina Kněžíková, v dalších rolích se představí jako Princ Richard Samek, vynikající Jan Martiník jako Vodník a Jana Kurucová v dvojroli Cizí kněžny a Ježibaby. Také se našel prostor pro role, které obsadí absolventky pěveckých kurzů, které pořádáme v rámci Festivalu Jarmily Novotné. Ke spolupráci na tomto projektu jsme přizvali Symfonický orchestr Českého rozhlasu a pana dirigenta Roberta Jindru.
Plánovaná kapacita koncertu je až 2 tisíce diváků. Není to pro tuto dobu příliš velké sousto? I kdyby situace realizaci vašeho projektu napomohla, vidíte reálně, že lidé budou akcím větších rozměrů nakloněni a podaří se hlediště zaplnit?
Já se domnívám, že lidé jsou hladoví po kultuře. Tím, že celá akce bude venku v přírodě, máme velkou výhodu. Právě tím, že se koná akce pod širým nebem, máme možnost v případě nutnosti rozdělit hlediště do samostatných sektorů a maximálně tak návštěvníky zabezpečit. Navíc se náš koncert koná až na konci léta, a proto věříme, že situace bude již klidnější, do té doby pokročíme s očkováním. Věříme, že budeme schopni akci uskutečnit. V nejhorším případě jsme samozřejmě připraveni vrátit vstupné.
Jak se vám daří zafinancovat takový projekt za současné situace osekávání grantů a sponzorských příspěvků?
S financemi je to vždycky těžké, ale letos je to samozřejmě ještě výrazně horší. Už více jak rok se všichni potýkáme s pandemií COVID19, soukromé firmy mají jiné starosti než podporovat kulturu, kulturním institucím se krátí rozpočty… Hledáme další nové partnery, ale to je v současné době skoro nemožné. Ale na druhou stranu musím poděkovat našim dlouholetým partnerům za to, že s námi zůstali a za jejich podporu, kterou nám poskytli i v této těžké době.
V průběhu let se vám podařilo vybudovat značku Interpretačních kurzů v Litni a zapsat je do povědomí studentů zpěvu i renomovaných pěvců jako vzdělávací projekt vysoké kvality. Co chystáte pro letošní ročník?
Pro letošní rok se nám podařilo pro spolupráci na kurzech přesvědčit opět opravdu hvězdný tým. Do Litně přijede a jejich vedení se ujme světově uznávaná lektorka zpěvu Margreet Honig a významná slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová. Ta bude mít v České republice vůbec první kurzy. Na spolupráci s nimi oběma se velmi těším. Na konec kurzů opět chystáme závěrečný koncert pro diváky v Čechovně, tentokrát již před prázdninami, v pátek 18. června 2021 v 18:00 hodin.
Máme již na operní scéně nějakou hvězdu či hvězdičku, která prošla vašimi kurzy?
Kurzy prošla již pěkná řádka pěvců a pěvkyň, já mám největší radost z toho, že se každoročně úroveň účastníků zvyšuje. Navíc se k nám pěvci na kurzy vracejí, což snad potvrzuje, že jim práce, kterou v Litni dělají, dává smysl.
Mám radost, že díky našim kurzům vznikají v některých případech nová dlouhodobá přátelství, spolupráce, mentoring a v některých případech i nové pracovní příležitosti. Například v letošním roce se v roli Žínek na představení Rusalka v parku představí dřívější absolventky kurzů. Co se týče pěvců, kteří jsou dnes již spojeni s našimi nejvýznamnějšími scénami a hudebními projekty, mohu jmenovat například Alžbětu Vomáčkovou, Evu Kývalovou, Jarmilu Balážovou nebo Lucii Hilscherovou. Jsem si ale jistá, že dříve či později uslyšíme o dalších z nich.
Jaký je váš záměr a vize do následujících let?
Hlavním plánem pro příští rok je finalizace přesunu veškerých materiálů po Jarmile Novotné z USA do České republiky a následné vytvoření uceleného archivu Jarmily Novotné a rodu Daubků, jeho organizace a ochrana. Toto je velký a komplikovaný projekt a pokud se skutečně uskuteční, bude to krásné završení naší desetileté práce. Pokud se toto povede, tak budu opravdu ráda.
Dalším velkým plánem – nebo spíše snem – je snaha o opravu bývalé oranžerie, kulturní památky, která se nachází v areálu. Máme připravené plány na rekonstrukci tohoto objektu, abychom zde mohli vytvořit zázemí pro výtvarné umělce a výtvarné dílny. Koncert Rusalka v parku je benefiční a jeho výtěžek bude použit právě na obnovu oranžerie.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]