Ivo Kahánek a Jakub Hrůša získali ocenění BBC music magazine

Album klavírního koncertu Antonína Dvořáka g moll a Bohuslava Martinů č. 4 Inkantace, které nahrál klavírista Ivo Kahánek a Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši pro Supraphon, získalo v kategorii Koncert ocenění Nejlepší nahrávka roku v kategorii Koncert. Vánoční číslo BBC Music Magazine 2019, již ocenilo nahrávku klavírních koncertů hodnocením Nahrávka měsíce.
Ivo Kahánek, Jakub Hrůša, Bamberger Symphoniker – Klavírní koncerty (foto Supraphon)

Výsledky prestižní ankety, ve které v nejužší nominaci rozhodují hlasováním samotní posluchači, jsou vždy netrpělivě očekávány. Generální ředitel České filharmonie David Mareček přirovnal už samotnou účast v nejužší nominaci k finále sportovního mistrovství světa. V uplynulých dvou letech tuto cenu získaly takové hvězdy světové hudby jako například pianista Daniil Trifonov, houslistka Isabelle Faust či legendární dirigent Bernard Haitink s Orchestrem Bavorského rozhlasu.

Album vzniklo z půli jako studiová nahrávka – Dvořákův koncert (2017) a jako živá v roce nahrávka – Martinů (2019).  Ve své kategorii soutěžila s dalšími 175 nahrávkami.

Mám obrovskou radost z toho, že česká hudba byla přijata s takovým nadšením. Získat cenu je docela složité – nejprve musíte obdržet skvělou recenzi, v našem případě bylo CD označeno za Nahrávku měsíce, pak vás musí odborná komise BBC vybrat z několika set CD do finální nominace mezi poslední tři nahrávky. Teprve mezi nimi hlasují posluchači z celého světa online formulářem,“ říká Ivo Kahánek, který získal toto ocenění jako vůbec první český sólista. „Bohužel jsme kvůli pandemii COVIDU-19 nemohli s Jakubem Hrůšou osobně absolvovat slavnostní předávání cen, ceremoniál proběhl pouze online na webu classical-music.com.“

Jakub Hrůša (foto © Andreas Herzau / Bamberger Symphoniker)

Dirigent Jakub Hrůša získání BBC Music Magazine Award okomentoval:„Krásné ceny BBC MM Award si velice vážím. Ivo Kahánek a Bamberští symfonikové jsou pro mě spolupracovníci z nejmilejších a totéž mohu rád říct o skladatelích Dvořákovi a Martinů. Pracovali a koncertovali jsme intenzivně, s obrovským nasazením a chutí. Jestliže teď získává naše album s těmito díly skvělých mistrů, která nejsou mezi těmi nejznámějšími, takové ocenění, zažívám pocity hrdosti a obrovský příval energie do další činnosti. Děkuji ze srdce všem, kdo pro nás hlasovali. Pro vás hrajeme a nahráváme!“ 

O nadějných vyhlídkách na zisk ocenění svědčil o fakt, že album samotné již sklidilo bezpočet cen a pozitivních hodnocení, kdekoliv se objevilo, bez rozdílu země či světadílu. Např. BBC Radio 3 Disc of the Week; BBC Music Magazine Recording of the Month; Choix de Classique HD; Album der Woche, BR Klassik; Choc de Classica, album ocenil ve své recenzi i časopis Gramophone.

Ivo Kahánek (foto Martin Kubica)

Ivo Kahánek je potěšen také tím, že cena přišla právě v době, kdy představuje obzvláštní zadostiučinění a ocenění pro všechny české muzikanty: „Potvrzuje, jak důležité právě pro Českou republiku je pěstovat umění i v komplikovaných časech, kdy se mnohým zdá, že kultura je až to poslední, na co by peníze měly jít.  Přitom hudebníci reprezentují české kulturní bohatství po celém světě, podobně jako například úspěšní sportovci. Věřím, že v budoucnu budou koncerty klasické hudby jednou z věcí, které pomohou rozproudit cestovní ruch a s ním i celou navázanou ekonomickou mašinerii. Rád bych zdůraznil i to, že my hudebníci zdaleka jen nestojíme s nataženou rukou. Za poslední dva měsíce se odehrálo např. spousta online koncertů, jejichž výtěžek neputoval na konta účinkujících, nýbrž v drtivé většině na dobročinné účely – ve prospěch lékařů, seniorů a dalších potřebných. Kromě toho je samozřejmě jakákoli kvalitní hudba jednou z věcí, která může i v těžkých časech pomoci udržet si duševní pohodu a optimismus.“

Česká stopa v letošních cenách BBC Music Magazine je ale větší. Dirigent Jakub Hrůša si odnesl ocenění za DVD Barberovy opery Vanessa z glyndebournského festivalu z roku 2018. Cenu za vokální album roku obdržela nahrávka Janáčkova zápisníku zmizelého a dalších písní natočená u Hyperionu v roce 2018. S tenoristou Nicky Spencem na něm účinkuje mezzosopranistka Václava Krejčí – Housková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat