Týden s hudbou: Koncerty a představení streamované online

Koncerty a představení po celém světě se ruší kvůli epidemii koronaviru. Umělci, orchestry či operní domy ale přistupují k alternativní formě kontaktu s diváky: streamování událostí online a zpřístupňování archivů nahrávek a videozáznamů. Pojďte se s námi podívat na výběr událostí z oblasti hudby a opery, které bude možné sledovat online tento týden.

Pražská konzervatoř připravila pro své příznivce cyklus čtyř koncertů pod názvem Pozdravy z Pražské konzervatoře. V současné době jsou na youtubovém kanálu projektu k dispozici záznamy dvou již proběhlých koncertů Jakuba Kydlíčka s Lukášem Vendlem a Ivo Kahánka. Další koncerty se plánují.

Polední koncerty Českého rozhlasu Vltava nabídnou každý den od 11. května až do 4. června desítky archivních rozhlasových snímků z celé historie Pražského jara. Další online program festivalu je k poslechu na internetových stránkách festivalu.

Pondělí 11. května
V 17:00 hodin pacifického času (PDT) zve San Francisco Conservatory of Music k poslechu dalšího z cyklu svých Tiny Dorm Concerts. Program složený z písní R. Schumanna, W. A. Mozarta a G. Donizettiho přednese Frederica von Stade se svými studenty.

Od 18:30 místního času bude Jeremy Denk hrát program složený z výběru preludií a fug Bachova Dobře temperovaného klavíru. Přenáší newyorská stanice Green Space.

V 19:30 standardního času (GTC) nabídne londýnská Wigmore Hall přenos recitálu francouzské mezzosopranistky Mariany Crebassy. Na programu jsou písňové cykly Clauda Debussyho a Erica Satieho. Na klavír doprovází Fazil Say.

Festival Pražské jaro předznamená svoji netradiční podobu sestřihem významných zahajovacích koncertů s Mou vlastí Bedřicha Smetany. Základem letošního alternativního programu budou bezplatně přenášené koncerty online. Program vysílá od 20:00 hodin ČtArt.

Úterý 12. května
Od 18:30 místního času bude Tamara Stefanovich hrát program složený z výběru klavírních sonát Domenica Scarlattiho. Přenáší newyorská stanice Green Space.

Od 20:00 centrálního času (CT) proběhne další z hudebně diskusních setkání s americkou violistkou a hudební publicistkou Nadiou Sirotou, která v rámci svého projektu Living Music with Nadia Sirota představí novou porci začínajících autorů.

Týdeník ArtZóna, vysílaný v den tradičního zahájení Pražského jara 12. května, bude věnován tématu letošního festivalu. Hosty ve studiu budou členové umělecké rady Pražského jara – dirigent Jakub Hrůša a klavírista Ivo Kahánek. Dále pořad přinese rozhovory s Romanem Bělorem, ředitelem Pražského jara, dramaturgem festivalu Josefem Třeštíkem a průvodcem všech letošních koncertů Ondřejem Havelkou.

Středa 13. května
Od 18:00 britského letního času (BST) vystoupí v rámci projektu Living Room Live vytvořeného skladatelkou Freyou Waley-Cohen a houslistkou Tamsin Waley-Cohen velšská harfistka Anne Deholmová. Na programu má sólové skladby Reinholda Gliera, Huw Watkinse a F. Waley-Cohenové.

Beethoven a Bach se setkají v koncertu, který vysílá Royal Stockholm Philharmonic od 19:00 středoevropského času (CET). Diriguje Janine Jansen.

Od 20:00 hodin vysílá ČtArt záznam finálového vystoupení hobojisty Martina Daňka na Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara 2019. Na programu byly hobojové koncerty Ralpha Vaughana Williamse a Bohuslava Martinů. Komorní Orchestr pražských symfoniků řídil Ondřej Vrabec.

Čtvrtek 14. května
Od 19:30 místního času streamuje norský Bergen Philharmonic Orchestra koncert, na jehož programu dominují Brittenovy Les Illuminations and Schönbergova Komorní symfonie. Diriguje Edward Gardner.

Americká New Music Solidarity Fund bude po dobu tří hodin od 18:00 do 22:00 východního času (ET) streamovat sérii záznamů skladeb z projektu Density 2036 americké flétnistky Claire Chase.

Od 18:30 místního času bude newyorská stanice Green Space streamovat záznam jednoho z posledních koncertů Petera Serkina. Na programu jsou Mozartovo Adagio h moll K. 540, Sonáta B Dur K. 570 a Bachovy Goldbergovy variace BWV 988.

Od 20:00 centrálního času (CT) proběhne další z hudebně diskusních setkání s americkou violistkou a hudební publicistkou Nadiou Sirotou, která v rámci svého projektu Living Music with Nadia Sirota představí novou porci začínajících autorů.

Pátek 15. května
Inscenaci Wagnerovy Valkýry z 8. dubna 2018 streamuje od 19:00 Vídenská státní opera (WOS). Diriguje Adam Fischer, účinkují Christopher Ventris, Jongmin Park, Tomasz Konieczny, Simone Schneider, Iréne Theorin a Michaela Schuster.

Od 19:00 hodin místního času odvysílá Curtis Institute of Music prostřednictvím svého Youtube kanálu další ze záznamů studentských recitálů uplynulého akademického roku. Tentokrát se jedná o záznam z října 2019.

Sobota 16. května
Experimentální hudbě bude zasvěcen program santa cruzské iniciativy Indexical. Nechte se překvapit kombinací komponované hudby, improvizace, pohybového divadla a konceptuálného umění. Program naladíte od 16:00 pacifického času (PT) prostřednictvím hostitelského webu Twitch.

Na 16. května naplánoval umělecký vedoucí dráždanského Dresdner Musikfestspiele Jan Vogler dvacetičtyřhodinový livestream. Mezi zúčastněnými umělci jsou například Fabio Luisi, Misha Maisky, José Cura nebo Gil Shaham. Program bude dostupný na webových stránkách festivalu, festivalovém Youtube kanálu a festivalovém facebookovém profilu.

Neděle 17. května
Od 17:00 východního času (ET) uvede The American Composers Orchestra premiéru čtvrté ze série nových objednávek instrumentálních koncertů. Jennifer Koh (housle) se představí v práci skladatelky Gity Razaz. Program je zpoplatněn a dostupný prostřednictvím platformy Zoom. Výtěžek bude věnován na podporu umělců.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat