Jabkenice Open Air přenese posluchače do historie

Koncertní cyklus Rok na 4 doby pořádá 20.května 2024 od 18 hodin první open air koncert klasické hudby s názvem Jabkenice Open Air. Jabkenice Open Air přenese posluchače do historie. Výjimečný koncert se koná v autentickém prostředí Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích – v domě, kde Smetana žil v posledních letech svého života a vytvořil svá nejslavnější díla. V roce, kdy se slaví 200 let od Smetanova narození, dodá tento historický prostor koncertu jedinečný ráz. Účinkovat bude Kukal Quartet, který předvede své mistrovství ve hře na smyčcové nástroje. Také vystoupí mimořádná sopranistka a sólistka Národního divadla, Doubravka Součková.
Kukal Quartet (foto Daniel Macho)
Kukal Quartet (foto Daniel Macho)

Kukal Quartet ve složení nadějných čtyř hráčů mladé generace – Eliška Kukalová, Klára Lešková, Daniel Macho a Filip Rufer – si velmi váží odkazu české kvartetní školy. Cílem, který si ansámbl klade, je spojit tuto tradici s moderním hudebním přístupem, jež si členové mohli osvojit během svých studií na prestižních univerzitách ve Vídni, Salcburku, Drážďanech a Praze. Ansámbl na sebe strhl pozornost poté, co navzdory své krátké existenci získal třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2021. Kukal Quartet uvedl řadu koncertů, mimo jiné na festivalech Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Styriarte Graz, a vystoupil společně s věhlasným violoncellistou J. P. Maintzem v koncertní řadě Atria na Žižkově. V roce 2024 čekají kvarteto desítky koncertů po celé České republice a zavítá také na mezinárodní festivaly ve Velké Británii, Španělsku, Belgii nebo Bulharsku.

Doubravka Součková je operní sopranistka s bohatou profesní kariérou. Absolvovala brněnskou konzervatoř a poté Janáčkovu akademii múzických umění, kde se vzdělávala pod vedením sopranistky Heleny Kaupové, a kde v roce 2020 získala titul MgA. Získala ocenění řady soutěží, například Soutěžní přehlídky konzervatoří v Pardubicích, Pěvecké soutěže Olomouc či Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala i několik vedlejších ocenění. První jevištní zkušenosti získala již během studií. Pro komorní operu JAMU nastudovala například Královnu noci v Mozartově Kouzelné flétně, Chytračku ve stejnojmenné opeře Carla Orffa či Zuzanku v Mozartově Figarově svatbě.

Jabkenice Open Air
20. května 2024, 18:00 hodin
Památník Bedřicha Smetany

Program
J. Suk: Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave” op. 35a
B. Smetana: Smyčcový kvartet d moll, č. 2
A. Dvořák: Písně milostné op. 83 (Cypřiše, výběr)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments