Jak by měla fungovat Evropská unie? Podobně jako houslařství, myslí si Jaroslav Svěcený
Evropská unie by měla fungovat podobně jako obor houslařství, který v historii spojoval lidi různých národností, myslí si houslista Jaroslav Svěcený. Podle něho byly housle totiž vždy jakýmsi dorozumívacím prostředkem.
„Housle stavěli lidé pracující v různých dílnách po celé Evropě. Nebylo důležité, odkud kdo pochází, ale jak pracuje,“ míní J. Svěcený. Ukázat to chce v chystané encyklopedii, která by měla vyjít přespříští rok doplněná o nahrávky dobových nástrojů. Jaroslav Svěcený, který je vedle své umělecké činnosti také soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje, již v roce 2009 uspořádal dvouměsíční výstavu Slavné evropské housle.
Jaroslav Svěcený v úterý s předstihem oslavil na koncertu v zaplněném pražském Divadle Hybernia své 55. narozeniny, které připadají na 8. prosince. Mezi mnoha hosty byl také Luka De Michelli Stradivari, potomek slavného stavitele houslí Antonia Stradivariho. „Na koncertu jsem si uvědomil, že hodnoty jsou někde jinde, než kam se dnešní svět ubírá. Ten je o nekomunikaci, ze které vzniká množství problémů. Ale večer v Hybernii byl právě o komunikaci mezi lidmi různých oborů,“ uvedl Svěcený, který narozeninový večer společně s mimem Borisem Hybnerem i moderoval.
Rodák z Hradce Králové se letos v květnu poprvé stal dědečkem, když jeho starší dcera Michaela porodila syna Lukáše. Mladší dcera, houslistka Julie, v současné době studuje hudbu v Londýně, kde nedávno uspěla v konkurzu na spolupráci s Londýnským symfonickým orchestrem.
„Posunuly se mi priority. To, co jsem považoval za důležité, už tolik důležité není. A naopak, co jsem dříve vůbec nevnímal, začíná být velmi důležité. Člověk se také musí na chvíli zastavit, což je u mě problém. Ale jsem šťastný, že dělám to, co dělám,“ svěřil se Jaroslav Svěcený.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]