Jak nic nechtít. Festival 4 + 4 dny v pohybu slavil dvacetiny

Plug & Play – speciální událost k dvacátému výročí festivalu

K slavnostnímu zakončení festivalu byl připraven unikátní taneční a hudební večer v režii Michala Cabana. Na dramaturgii se podíleli ředitel festivalu Pavel Štorek a Jana Návratová. Pozvali nejlepší soubory současné taneční scény, tanečníků, hudebníků, aby propojili své nejlepší výňatky z tvorby a svou výjimečnou energii k barevnému kaleidoskopu. Řada z nich se také na uplynulých ročnících Čtyř dnů spolupodílela.

Plug & Play - 10.10.2015 Divadlo Archa - 4+4 dny v pohybu (foto 4+4)
Plug & Play – 10.10.2015 Divadlo Archa – 4+4 dny v pohybu (foto 4+4)

Moderování bohatého programu převzali Ondřej Cihlář a Petr Prokop, skvělí improvizátoři z Vosto5. Chvíli divákům nedocházelo, zda to skutečně nejsou opravdoví komentátoři sportovních událostí. Byli naprosto věrohodní. Celý program doprovázeli – udiveni chvílemi sami sebou – i tanečními výstupy, které se humorně a s vtipem sobě vlastním snažili hodnotit a konfrontovat se sportovním kláním.

Boca Loca Lab, seskupení zpěváků a performerů, rytmicky zpívali a rapovali, a bavili se i s podivným výrazným slovem „politika“. Za doprovodu kapely Please The Treas zahájili 420 PEOPLE. V čele s Natašou Novotnou a Václavem Kunešem si protančili Best of ze svého repertoáru. Jako vždy: Nataša Novotná, kolem které se vždycky vznáší neobyčejná aura, byla nádherná v duetu spolu se Štěpánem Pecharem.

Z repertoáru Debris Company byla předvedena krátká studie se sólovým violoncellem, které je uprostřed světelných efektů vtipně promítaných na zem. Tanečnice tančí na rastru světelných čar a kruhů. Obtáčí se s nimi a proti nim kolem sólového hráče, jako by byli na točně.

Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová, zakladatelky a výborné tanečnice VerTeDance, souboru, který sbírá ceny na zahraničních festivalech a reprezentuje český tanec v zahraničí. Spolu s tanečnicí Karolínou Hejnovou a za doprovodu kapely Zrní si zahrály na jakési zrození. Z pytlů se vyklubaly jako kuřata nebo ptáčci. Tančí mezi peřím, to se z nich sype, na závěr rádoby komického čísla si na tělo vykreslí klíčová slova festivalu. Jak nic nechtít nebo chtít?

Mezitím Petr Váša, moravský básník, výtvarník a performer a tak trochu Bob McFerrin, baví publikum a improvizuje podle své momentální nálady. Ve zkratce nás vtahuje do žánru svého fyzického básnictví a tvůrčího procesu, na kterém dlouhá léta pracuje. Miřenka Čechová předvedla kus svého sólového vystoupení, kdy odvážně rozehrává své nohy a přirození. I když je v trikotu, je to drsná priorita pro komunikaci s divákem. Tanečnice a performerka leží na židli nohama k publiku, které na vtipnou, skoro surrealistickou hříčku přistupuje. Posléze již vsedě sama sebe ohryzává a pojídá. Její trup je přímo osázen zeleninou, a kam ústy dosáhne, všeho se zmocní a spolyká. Že by to byla inspirace Janem Švankmajerem?

Dalšími důležitými hosty byla Farma v jeskyni Viliama Dočolomanského s ukázkou z inscenace Divadlo. Choreografka Dora Sulženko Hoštová s partnerem Honzou Čtvrtníkem vybrala kus ze svého pojetí Procesu.

Výrazná tanečnice Andrea Opavská vtáhla diváky do jedné z klíčových scén inscenace La Loba choreografky Lenky Vagnerové. Dialog tanečnice a zpěvačky Jany Vébrové (na hudbu Ivana Achera) vyjadřuje vnitřní napětí šelmy – to, co zvíře zažívá v boji o holou existenci.

Ke zlehčení atmosféry patřila vystoupení Suicidal pantomimers a Handa Gote mimů a performerů a na úplný závěr představení zahrála kapela Mamapapabanda s Tomášem Žižkou, který ke Čtyřem dnům neodmyslitelně patří. Výtvarník i hudebník Tomáš Žižka (mamapapa) je spolu s Denisou Václavovou (4 + 4 dny) autorem knihy Site specific a znovuobjevitelem tohoto pojmu, ke kterému má i může mít nepoučený divák nedůvěru.

Celý festival 4 + 4 dny v pohybu je postaven na tomto principu, jak vytáhnout umělecká díla a výtvory z uzavřených divadelních, koncertních či muzejních prostor, jak hledat a nacházet opuštěná a zapomenutá místa a jak je nechat zaznít a znít v jejich autentičnosti, stárnutí i zániku.

Dvacátý ročník festivalu skončil. Další opuštěný a nevyužitý prostor letos vybraného a propůjčeného Desfourského paláce, kde se uspořádalo množství událostí, výstav, představení, přednášek, sympozií a úvah o tom, co a jak a kdy přestavět, oživit či demolovat.

Když byli tvůrci festivalu na návštěvě bývalých kasáren na náměstí Republiky před jejich rekonstrukcí a před přestavěním těchto budov v nevkusné a matoucí obchodní centrum, vyjádřili se tímto zřejmě velmi významným výrokem: „Nakonec budou všechny obchodní centra opuštěný, až si lidi všechno nakoupěj, a my budeme dělat festival v opuštěných obchoďácích. Na to bychom se už teď měli připravit…“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat