Smysl pro spravedlnost v nespravedlivém světě. Chaplin bude tančit v ostravském baletu

12031362_1023303654367919_780929907882969781_o
Mario Schröder: Chaplin – zkouška (foto NDM)

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě chystá baletní inscenaci Chaplin německého choreografa Maria Schrödera. Tančit se bude na hudební koláž z děl skladatelů devatenáctého a dvacátého století. Představení je součástí projektu Německý podzim ostravského baletu. Ten nabídne kromě samotné hry i workshop s choreografem, besedu či tanec v ulicích Ostravy.

Premiéra nového baletu je naplánovaná na 19. listopadu v Divadle Jiřího Myrona. V hlavní roli diváci uvidí sólistku souboru Leipziger Ballett Amelii Waller. „Roli Tuláka v původní lipské inscenaci po mnoho večerů nezapomenutelně ztvárňovala. Tančila jej i ve filmové podobě tohoto titulu. Vystoupí i na premiéře a v prvních několika představeních v Ostravě,“ upřesnila mluvčí Národního divadla moravskoslezského Marcela Bednaříková. Německý choreograf Mario Schröder svého Chaplina líčí jako fascinující a složitou osobnost plnou protikladů. Postihuje Chaplinovu charakteristickou kombinaci dojemně přímé klaunské komiky, soucitu a smyslu pro spravedlnost v nespravedlivém světě. Původně hravá groteska se tak stává výpovědí o základních etických a obecně lidských souvislostech.

Mario Schröder: Chaplin - zkouška (foto NDM)
Mario Schröder: Chaplin – zkouška (foto NDM)

Další částí projektu Německý podzim ostravského baletu bude beseda s Danielem Tesařem – světelným designérem ostravské inscenace baletu Chaplin. „Daniel Tesař je jedním z nejlepších českých praktiků v oboru světelného designu, který spolupracuje na velkých baletních či operních inscenacích, stejně jako na komorních projektech současného tance a na festivalech. Jeho světelný design k baletu Chaplin vznikne v kontextu scénografie a kostýmních návrhů Paula Zollera,“ uvedla mluvčí.

Na přelomu října a listopadu se Ostravané budou moci potkat s Tulákem přímo v ulicích města a spolu s ním si zatančit fragmenty z připravované premiéry. Ochutnávkou v předpremiérovém období bude například pro návštěvníky obchodního centra Forum Nová Karolina taneční vystoupení nazvané Cesta Chaplina z Lipska do Ostravy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat