Jak si Natalie Dessay pochutnala na „vanilkových měsíčcích“

  1. 1
  2. 2

Milé operní spolufanynky, milí operní spolufanouškové,
dovolte mi laskavě, abych vám vyprávěla jeden příběh. Bude o Natalii Dessay a o Operním klubu pro teenagery a bude se v něm trochu zpívat, trochu učit a dokonce i trochu péct.
Kapitolka první: Jak jsme si s 8. A nepřečetli Waltera Scotta

Jak z oslovení a z názvu první kapitolky vidíte, jsem operní fanynkou a zároveň učitelkou. Na jedné základní škole v Praze 6 učím češtinu a dějepis.

Vše začalo na jaře roku 2012. Na třídu 8. A v čítankách čekal Walter Scott a ukázka z jeho Ivanhoea. Stateční rytíři v ní jeden do druhého šťouchali meči s úporností, jež jim vydržela na několik stran. Nuda. Tohle jim 8. A „nelajkne“… Tu mě něco napadlo. Jaké jsou atributy romantické literatury? Příběhy nikoli všední a city značně přepjaté. A kde je něco podobného? V opeře! A která opera vznikla podle Scottova námětu? Lucia di Lammermoor. Sem s ní!

Nemyslete si, prosím, že z lásky k opeře páchám na svém nezletilém žactvu nezodpovědné experimenty. Lucia se však přímo nabízela a mě navíc začalo zajímat, jestli zrovna dětem z 8. A, fanouškům fotbalu a taekwonda, dokážu strčit čumáčky do romantismu prostřednictvím italských árií.

Ano, vyzuju 8. A z kopaček a zavedu ji do opery. A jako že je Komenský nade mnou, bude se jim to líbit!

Kapitolka druhá: Ach, ten hlas sem, do mého srdce pronikl!
Co vybrat? Ah! quella voce m’è qui nel cor discesa!. Krásné! Bylo mi však jasné, že žáky 8. A na sebelepší Lucii nenalákám, budou-li ji pouze slyšet. Musí ji i vidět a nesmí to být v inscenaci typu „park and bark“. Roli Lucie musí zpívat a hrát někdo, kdo je chytí nejen za uši, ale taky za jejich vyvalená kukadla. Kdo by tohle mohl zvládnout? Natalie Dessay.

Druhý den osazenstvo 8. A valilo kukadla na Natalii Dessay v roli Lucie na záznamu z Metropolitní opery tak náramně, že to překvapilo mne i je samotné. A chtěli nášup. Škemrat nemuseli. Dostali žehlící a pochodující Marii v Dceři pluku a umírající Ophélii v Hamletovi. Bylo jasné, že je Natalie Dessay chytila hlavně za srdce.

Kapitolka třetí: Jak jsme napsali Natalii Dessay
Během její kariéry se novináři Natalie Dessay opakovaně ptali na to, jak přiblížit operu mladým lidem. Odpovídala vždy stejně: musí ji „zkusit“. Třída 8. A operu „zkusila“ a zachutnala jí. Navrhla jsem proto: „Vám všem se opera zalíbila díky Natalii Dessay. Třeba by ji to potěšilo. Napišme jí to!

Žáci 8. A svá školní utkání se slohem hrávali přinejlepším nerozhodně. Teď však měli větší motivaci, proč vylít své duše na papír, než u popisu pracovního postupu. Souhlasili. Začali ovšem ve stylu „Čau Natalie!“ a „Moc se mi to líbylo!“ Kdepak! Hezky zdvořile: Madame Dessay… a hezky konkrétně: co a proč. Postupně vznikly nedlouhé, ale pěkné a upřímné texty. Vybrali jsme společně ty nejlepší, já jsem je doprovodila průvodním slovem a dopis byl na světě. Kolegyně vše přeložila do francouzštiny a její překlad ještě vypiloval rodilý Francouz. Zbýval poslední, avšak značně obtížný krok: doručit dopis Natalii Dessay.

Kapitolka čtvrtá: Operní klub
Mezitím vše začalo nabírat nečekaný spád. Pokud na sebe žáci 8. A ve škole poutali pozornost, kvůli zájmu o umění to rozhodně nebývalo. Teď se však pro ostatní spolužáky stali živoucí reklamou na operu. Než skončil školní rok, měli jsme první „Den s operou“, šli do kina na záznam z Met a díky laskavé nabídce paní Nachtigalové z agentury Nachtigall Artists i na první koncert, kterého se žáci mohli zdarma zúčastnit, na koncert Lawrence Brownleeho.

Po prázdninách vznikl na naší škole Operní klub. Tady si dovolím odkázat vás na internetové stránky (zde), na nichž najdete nejen text dopisu Natalii Dessay, ale i kroniku naší dvouleté činnosti. Sami žáci v ní popisují své zážitky z „Dnů s operou“, besed, exkurzí, návštěv operních představení i koncertů světových hvězd. A nejsou to zážitky ledajaké! No řekněte: kdo z vás nesl květiny do šatny Anny Netrebko a byl jí pochválen? Kdo z vás slyšel Juana Diega Flóreze rozezpívávat se před koncertem? Kdo z vás má v žákovské knížce podpis Mariusze Kwieciena?

A málokterý recenzent má ohledně Carmen tak jasno jako náš M. L.: „Carmen si svou bídnou smrt podle mne zasloužila. Během opery asi 6x říkala, ať jí klidně zabijou. Když to řekla po sedmé, zabili ji.

Operní klub funguje už druhým rokem. Trochu se zdráhám říkat, že jsem ho založila, jakkoli je to pravda. Operní klub „se mi přihodil“ se stejnou logikou, s jakou si člověk vykope přesně tu jámu, do níž – ať už si to uvědomuje či ne – chce spadnout.

Kapitolka pátá: Od Ženevy po Jakartu aneb I like my facebook!
Přes činorodé operní hemžení jsem nezapomínala ani na prvotní cíl: doručit náš dopis Natalii Dessay. Jenže jak? Kde má svoji poštovní schránku, to opravdu nevím. V Praze se zpívat nechystala. Na služební cestu do pařížské opery mě škola nepošle. Co zkusit oslovit agenturu, která Natalii Dessay zastupuje?

I sedla jsem a napsala mail paní Cédelle, v němž jsem ji poprosila o předání dopisu. Za naši prosbu dokonce lobovala paní Nachtigalová, která shodou okolností tou dobou s agenturou jednala.

Mail byl velmi, velmi zdvořilý a velmi, velmi škemravý, leč paní Cédelle nedojal. Co teď? Je nějaká jiná cesta? Možná ano – facebook na oficiálních internetových stránkách Natalie Dessay. K webu Operního klubu jsem tedy založila ještě facebook a jako jeho správce i facebook svůj.

Aby si odkazu na náš dopis Natalii Dessay na jejím facebooku vůbec někdo všimnul, bylo nutné nasbírat na něm hodně lajků. Fanouškovské vzkazy tam mívají maximálně deset až patnáct lajků. Na tom našem jich během tří dnů bylo dvě stě tři. Dětem, které jsem učila, jsem vysvětlila, o co se snažíme. Výsledek? Sto padesát lajků. Přidali se i kamarádi a kolegové. Zbylé lajky dodali fanoušci Natalie Dessay z celého světa: ze Ženevy i z Jakarty, z Holandska i z Mexika, z Konga i z Itálie. Neobvyklý rozruch upoutal pozornost správce facebooku Natalie Dessay, který k našemu vzkazu připsal „Bravo!“ Nic ovšem nenasvědčovalo tomu, že by si dopis přečetla i jeho pravá adresátka.

  1. 1
  2. 2

4
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
PeVos

Dobrý den,
jsem také velkým obdivovatelem Natalie Dessay a z vlastní zkušenosti vím, jak nesnadné je “dostat se k ní”. Vaše snaha si ale zaslouží obdiv a poklonu, osobně by mě nikdy nenapadlo, že její zpěv a herecký projev mohou zaujmout už žáky ZŠ – sám jsem přišel opeře na chuť až na VŠ… :-) V každém případě blahopřeji, Vaše stránky jsem si uložil a čas od času se na ně určitě podívám.

Přeji mnoho zdaru!

Pepa

helena

Dík za komentář. Natalie Dessay zaujme i 12 – 14leté, jen se jim musí správně „naservírovat“. Já jsem se na tom nadřela dost, ale vyplatilo se to. Teď jde Operní klub dopoledne do kina, kde si dáme záznam „La fille du régiment“ z Met. Protože nás bude 100 – 110, vyplatí se kinu pro nás promítat s českými titulky. Wow!

MrsPoppMusic

Vas clanok ma velmi pobavil a dojal zaroven. Vazim si vasej prace a velmi ma tesi, ze opera zabera aj na teenagerov. Prajem Vam vela zdaru!

helena

Radostný dodatek: Natalie Dessay se stala patronkou Operního klubu, a to 24. 3. 2014. Foto a podrobnosti jsou na našem webu.