Jaké bylo Concertino Praga 2022?

Již třetím rokem probíhá finále Concertino Praga živě před posluchači a odbornou porotou. Změna, která soutěži dala nový směr a vítr do plachet, vznikla partnerstvím Českého rozhlasu, který soutěž v roce 1966 založil, a Akademie klasické hudby. Finále již tak potřetí probíhalo v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Na pódiu mladé talentované muzikanty doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry.
Concertino Praga 2022 (foto Vojtěch Duchoslav)
Concertino Praga 2022 (foto Vojtěch Duchoslav)

Finálový večer připadl na pátek 16. září 2022. Finalisté soutěže Concertino Praga 2022 hráli před zaplněnou Dvořákovou síní Rudolfina a živě je na vlnách Českého rozhlasu přenášela stanice Vltava. Do poslední chvíle napínavé finále rozhodl verdikt devítičlenné mezinárodní poroty v čele s klavíristou Pavlem Gililovem. Vítězkou se stala bulharská houslistka Diana Chausheva, která vyhrála také cenu diváků přesvědčivým podáním Koncertu pro housle a orchestr č. 1 g moll Maxe Brucha.

Druhé místo získal italský trumpetista Filippo Lombardi, třetí příčka patří českému houslistovi Richardu Kollertovi a čestné uznání 1. stupně získal klavírista Viktor Vichev.

Finálem ale program laureátů Concertino Praga 2022 v České republice neskončil. Hned v neděli 18. září 2022 se vydali do Jindřichova Hradce, aby spolu prožili týden v Jihočeském kraji. Jihočeský festival Concertino Praga je jen o dva roky mladší než soutěž sama.

„Samá milá překvapení,“ říká hudební režisér Petr Strejc, který byl letos na Jihočeském festivalu poprvé: „Když jsem přijel na první koncert do Českého Krumlova, neznal jsem výsledky a jsem rád, že jsem se ve svém tipu, kdo vyhrál, trefil. Jsem houslista a vítězka mě moc potěšila svými výkony. Stalo se mi, že jsem si při generálce sedl a zapomněl, že jsem režisér. Prostě jsem vypadl z role a nechal jsem se unášet její hrou.“

Petr Strejc dále oceňuje zápřah, který patnáctileté děti ustály – pět koncertů v pěti dnech, přejíždění po Jihočeském kraji, koncentraci ke každému výkonu a cvičení na další koncerty a soutěže.

I klavírista Daniel Wiesner, který na Jihočeském festivalu spolupracuje už delší dobu, říká, že se vždy jedná o příjemný, ale náročný týden. „Skvělí byli klavíristi, protože do toho vidím nejvíce a obdivuji je. Technicky nemají vůbec žádný problém. Nejvíce mě zaujal ázerbajdžánský klavírista Jamil Sadizade. Právě v jeho podání už tam byla i nějaká nadstavba a zralost, nejen vysoká technická kvalita. Jeho interpretace promlouvala ke mně i k lidem v sále.“

Stanislav Gallin, který také zažil v roli klavírního doprovazeče již několikátý Jihočeský festival ještě dodal: „Úroveň soutěže je stále vysoká a laureáti na svůj věk podávali zralé výkony a hezky spolu fungovali i po lidské stránce.“

Vítězka letošního Concertino Praga, bulharská houslistka Diana Chausheva si Jihočeský festival pochvalovala: „Pobyt zde se mi velmi líbil, hlavně setkání s novými lidmi a jejich poznávání. Nejzajímavější pro mě byla architektura, zejména ta českokrumlovská! První věc, která mě napadne, když si na Jihočeský festival vzpomenu, je hlavně zábava. Moc se mi líbily procházky po městech, která jsou klidná a člověk se při nich může opravdu uklidnit a také si povídat a fotit se svými přáteli!“

Laureáti Concertino Praga 2022 postupně vystoupili v Českém Krumlově, Bechyni, Třeboni a Jindřichově Hradci. Pokud jste se na koncerty Jihočeského festivalu nedostali, máte příležitost si je poslechnout ze záznamu na stanici Vltava. 31. října se v poledním koncertě vrátí do Maškarního sálu českokrumlovského zámku, 1. listopadu pak do Bechyně a 2. listopadu do Schwarzenberské hrobky v Domaníně. Sérii poledních koncertů letošního Concertino Praga uzavře 3. listopadu záznam koncertu Veloce String Quartetu – laureáta ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za rok 2021. Neváhejte a nalaďte se na mladé, stojí to určitě za to.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments