Jako z nacistické karikatury: Bradley Cooper coby Bernstein s umělým nosem čelí ostré kritice

Nový biografický film Maestro o americkém dirigentovi a skladateli Leonardovi Bernsteinovi čelí po zveřejnění traileru kritice. Herec Bradley Cooper, který je i režisérem snímku, hudebníka židovského původu ztvárnil s umělým nosem, který podle některých názorů vypadá jako z karikatury nacistické propagandy.
Maestro: Carey Mulligan, Bradley Cooper (zdroj Netflix)
Maestro: Carey Mulligan, Bradley Cooper (zdroj Netflix)

Producenti filmu, mezi kterými jsou společnosti známých režisérů Martina Scorseseho a Stevena Spielberga, se ke kritice, která zaznívá od herců i na sociálních sítích, zatím nevyjádřili.

Použití umělého nosu silně kritizovala britská herečka židovského původu Tracy-Ann Obermanová. Podle ní měl být Cooper schopen zahrát Bernsteina i bez nosní protézy. „Pokud to Bradley Cooper nedokáže jen silou svého herectví, tak ho neobsazujte a dejte roli židovskému herci,“ uvedla Obermanová. Poukázala na to, že v novém filmu Oppenheimer režiséra Christophera Nolana hrají role významných vědců židovského původu Roberta Oppenheimera a Alberta Einsteina také herci bez židovských kořenů.

Kritiku film sklidil i od uživatelů sociálních sítí. Podle nich zvýraznění nosu navíc nepřiblížilo podobu herce opravdovému Bernsteinovi a označují jej za komický. Kritici se domnívají, že tvůrci filmu se spíše řídili stereotypem o tom, jak vypadají Židé, než snahou zobrazit světoznámého dirigenta co nejvěrohodněji. „Hollywood dal Bradleymu Cooperovi, který není Žid, roli, ve které hraje židovskou legendu Leonarda Bernsteina, a nasadil na něj nechutně přehnaný židovský nos,“ uvedla americká organizace proti diskriminaci Stop Antisemitism.

V polemice také zaznívá otázka, nakolik je správné, aby Žida hrál herec, který není židovského původu. Mnozí přitom poukazují na to, že některé dřívější praktiky používané v divadle či ve filmu, například ztvárnění černochů herci bílé pleti se začerněnou tváří, jsou dnes už považovány za nepřípustné.

Leonard Bernstein (zdroj Sony Classical)
Leonard Bernstein (zdroj Sony Classical)

Film Maestro bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách v sobotu 2. září 2023. Soutěží v něm o hlavní cenu – Zlatého lva. Snímek bude distribuovat streamovací platforma Netflix, kde bude dostupný od 20. prosince 2023. Od 22. listopadu bude vyslán film i do kin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments