Jakub Hrůša a Ivo Kahánek získali nominace na ceny International Classical Music Awards

Na ceny International Classical Music Awards (ICMA) jsou za své nahrávky nominováni dirigent Jakub Hrůša a klavírista Ivo Kahánek.
Ivo Kahánek, Jakub Hrůša, Bamberger Symphoniker (zdroj Supraphon)
Ivo Kahánek, Jakub Hrůša, Bamberger Symphoniker (zdroj Supraphon)

V cenách každoročně otevřených všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí je Ivo Kahánek nominován za CD set Dvořák – The complete piano works (vydavatelství Supraphon) a Jakub Hrůša obdržel dvě nominace za nahrávky symfonií Gustava Mahlera a Antona Brucknera, které vznikly ve spolupráci s Bamberskými symfoniky u společnosti Accentus Music. Vítězové budou oznámeni 20. ledna příštího roku.

“Čeští umělci se v nominaci na ceny ICMA neocitají poprvé. Například dirigent Hrůša byl minulý rok zařazen dokonce do nejužšího finále za nahrávku Mé vlasti,” uvedla Kateřina Motlová.

Bamberští symfonikové nahráli Mahlerovu 4. symfonii pod vedením šéfdirigenta Hrůši v létě 2020 pro Accentus Music, mezzosopránového sóla se ujala Anna Lucia Richterová. CD letos získalo Cenu německé hudební kritiky Schallplatenkrittik Preis, což je ocenění udělované napříč německy mluvícími zeměmi asociací 160 hudebních kritiků Německa, Rakouska a Švýcarska.

Nahrávka Brucknerovy 4. symfonie, která vznikla během loňského listopadu, je unikátní v tom, že se na ní nacházejí všechny tři verze díla, které Bruckner postupně přepracovával a posluchač je může porovnávat.

Klavírista Kahánek na albu kompletní klavírní tvorby Antonína Dvořáka shromáždil větší cykly, příležitostné skladby i několik kuriozit, jež byly natočeny poprvé. Unikátní CD set vyšel poté, co předchozí nahrávka Kahánka – Klavírní koncerty Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál s Bamberskými symfoniky pod vedením Hrůši, získala v kategorii Concerto ocenění Nejlepší nahrávka roku časopisu BBC Music Magazine.

Členy poroty cen ICMA jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska. Ceny se udělují v šestnácti kategoriích. Porota oceňuje u nominovaných nahrávek kromě výjimečného uměleckého přednesu i nápaditost ve výběru repertoáru. Ceny jsou udělovány pravidelně od roku 2011 poté, co nahradily ocenění MIDEM.

Dirigent Hrůša v roce 2018 o dalších pět let prodloužil své působení ve funkci šéfdirigenta Bamberských symfoniků. V čele předního německého orchestru, který řídí od sezony 2016/2017, tak setrvá do roku 2026. Hrůša zároveň působí jako hlavní hostující dirigent České filharmonie. Je pravidelným hostem nejvýznamnějších orchestrů světa.

Kahánek je vítězem soutěže Pražského jara 2004. Za sebou má mnoho úspěšných vystoupení, mimo jiné v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskou filharmonií pod vedením Simona Rattla. V České republice vystupuje pravidelně na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha a dalších.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments