Divadla budou od pondělí vracet neočkovaným vstupné

Pořadatelé kulturních akcí se chystají na pondělí, kdy budou muset přestat uznávat platnost negativních testů na koronavirus. Především počítají s tím, že budou muset některým návštěvníkům vracet peníze za vstupné. Vláda se dnes podle očekávání shodla na návrhu, podle kterého se od pondělí 22. listopadu s výjimkami nebudou testy uznávat jako covidový certifikát.

Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Národní divadlo nabídne divákům, kteří nebudou od pondělí splňovat podmínky k návštěvě služeb a kulturních akcí, převedení zakoupených vstupenek na poukázku. Bude mít platnost rok a půjde vyměnit za nové vstupenky,“ řekl dnes mluvčí první české scény Tomáš Staněk.

„Bude dobře, když vláda obnoví pravidelné testování zaměstnanců. Opakovaně jsme s Asociací profesionálních divadel upozorňovali na podivný stav, kdy uživatelé služeb museli splňovat podmínky, a byli obsluhováni zaměstnanci, kteří takovou povinnost neměli,“ uvedl generální ředitel Národního divadla Jan Burian.

Divadla v Olomouckém kraji očekávají pokles návštěvnosti až o pětinu v souvislosti s tím, že od pondělí bude umožněn vstup na hromadné akce jen očkovaným či lidem po prodělání covidu-19. Řada divadel přitom dosud zájemcům umožňovala, aby se nechali otestovat i přímo na místě. Divadla se bojí o svůj osud dlouhodobě, pandemie je citelně zasáhla už při předchozích vlnách.

„Očekáváme propad návštěvnosti, v tuto chvíli ovšem nejsme schopni říct, jak bude tento propad velký. Uvaděči v sále sice kontrolovali a kontrolují potvrzení o očkování, antigenní či PCR testy či o prodělaném onemocnění, ale nevedou si přesnou statistiku. Co se týká samotestů, ty v průměru využívá deset procent našich diváků. Kvůli vysoké incidenci v Olomouckém kraji a výše zmíněným protiepidemickým opatřením tak očekáváme propad návštěvnosti někde mezi 15 a 20 procenty,“ řekl dnes mluvčí Moravského divadla David Kresta.

Ředitel divadla David Gerneš nedávno řekl, že divadlo s kapacitou zhruba 400 míst se dlouhodobě potýká s tím, že jsou lidé při nákupu vstupenek obezřetní. „Září bylo rozpačité, šlo vidět, že diváci si hledali cestu, do toho řešili jiné aktivity a bylo hezky. V říjnu jsme se dostali relativně na normální čísla, uvidíme, co udělá listopad a prosinec. Na předprodejích vidíme, že s tím, jak se zhoršuje epidemická situace, s tím nám klesají dlouhodobé nákupy.“ Doplnil, že vstupenky tak diváci kupují na poslední chvíli.

V případě Národního divadla moravskoslezského může být úbytek diváků až o deset procent. „Z devadesáti procent k nám chodí očkovaní návštěvníci. Zbývajících deset procent jsou testovaní a ti, kteří prodělali nemoc. Těch je ale minimum. Takže můžeme očekávat, pokud nařízení bude od pondělí platit, pokles okolo deseti procent,“ řekla mluvčí divadla Šárka Swiderová. Vstupenky budou divadelníci vracet. Obávají se ale, že se zavedením nových opatření se zájem sníží všeobecně.

Průměrná návštěvnost divadla se nyní podle Swiderové pohybuje okolo 70 procent. „Je to ale rozdílné podle jednotlivých představení. Na muzikály a některá činoherní představení je to 90 procent i více. Na některé jiné je návštěvnost slabší. Obecně ale je návštěvnost nižší než před epidemií,“ řekla. Dodala, že se změnilo i chování návštěvníků. Vstupenky kupují často na poslední chvíli.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments