Jakub Hrůša bude hlavním hostujícím dirigentem římského Orchestru Národní akademie sv. Cecílie

Jakub Hrůša bude od sezony 2021/2022 hlavním hostujícím dirigentem legendárního Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie (Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia) v Římě. Zároveň zůstává šéfdirigentem Bamberských symfoniků a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Jmenování dnes představitelé italského hudebního tělesa oznámili na tiskové konferenci v Římě.

Jakub Hrůša (zdroj IMG Artists)
Jakub Hrůša (zdroj IMG Artists)

V čele Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie se Jakub Hrůša představil již v roce 2016 při interpretaci Smetanovy Mé vlasti a se dvěma dalšími velmi úspěšnými koncerty v letech 2018 a 2019. Letos s ním oslavil v přímém přenosu na italské televizní stanici RAI 1 založení Italské republiky.

„Lidská energie, se kterou italští hudebníci v Římě jdou do každého uměleckého projektu, je nesrovnatelná s většinou toho, s čím jsem se ve světě setkal,“ uvedl Hrůša. „Navíc dávají v případě, že jsou nadšení, svou radost tak nepokrytě najevo, že by musel být člověk z umělé hmoty, aby ho to do morku kostí neinspirovalo,“ dodal.

Hrůša v roce 2018 o dalších pět let prodloužil své působení ve funkci šéfdirigenta Bamberských symfoniků. V čele předního německého orchestru, který řídí od sezony 2016/2017, tak setrvá do roku 2026. Hrůša je pravidelným hostem nejvýznamnějších orchestrů světa. Předloni nejprodávanější světový časopis se zaměřením na klasickou hudbu BBC Music Magazine ocenil album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v interpretaci klavíristy Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Hrůšou jako nahrávku měsíce (Recording of the Month).

Orchestra dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia-Roma, dirigent Sir Antonio Pappano (foto Petra Hajská)

Letos se Hrůša stal držitelem Ceny Antonína Dvořáka za propagaci české hudby v zahraničí a opětovně získal Cenu Anděl v kategorii klasické hudby. Během nadcházející sezony se představí u Berlínských filharmoniků, Newyorské filharmonie, v Královské opeře Covent Garden, na mnoha turné s Bamberskými symfoniky a na cestách do Japonska. V České republice Hrůša vystoupí s Českou filharmonií na festivalu Dvořákova Praha 19. a 21. září nebo na koncertě k výročí revoluce 17. listopadu.

Šéfdirigentem Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie je Antonio Pappano. V Česku se orchestr naposledy představil v květnu 2019. Na festivalu Pražské jaro ve vyprodaném Obecním domě nabídl díla Modesta Petroviče Musorgského, Bély Bartóka a Nikolaje Rimského-Korsakova. Italský orchestr má více než stoletou historii, ale spojen je s Národní akademií Svaté Cecílie, jednou z nejstarších hudebních institucí na světě, která byla založena v roce 1585. Od roku 2005 sídlí v Římě v nové budově Parco della Musica navržené architektem Renzem Pianem. U jeho dirigentského pultu se vystřídala řada slavných jmen – Gustav Mahler, Claude Debussy, Igor Stravinskij, Paul Hindemith, Artur Toscanini nebo Herbert von Karajan. V letech 1983 až 1990 byl jeho čestným prezidentem Leonard Bernstein. Antonio Pappano je jeho šéfdirigentem od roku 2005.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments