65. ročník Košického hudebního jara začíná tento pátek

Už v pátek 9. července 2021 odstartuje 65. ročník oblíbeného mezinárodního festivalu Košické hudební jaro (KHJ). V průběhu dalších tří týdnů se jeho návštěvníci mohou těšit nejen na velkolepé symfonické, ale i intimní komorní koncerty.

Lucienne Renaudin Vary (zdroj Státní filharmonie Košice)
Lucienne Renaudin Vary (zdroj Státní filharmonie Košice)

Do Košic zavítají renomovaní zahraniční umělci z Ruska, Německa, Francie, Slovinska a České republiky. Domácí scénu budou kromě orchestru Státní filharmonie Košice (SFK) reprezentovat mimo jiné dirigent Rastislav Štúr, klavíristka Jordana Palovičová nebo díla skladatelů Jozefa Podprockého Jána Cikkera.

Jednou z mimořádných událostí 65. ročníku Košického hudebního jara bude open air koncert v Kasárnách/Kulturparku (9. července). V úvodu bude program připomínat 100. výročí narození argentinského skladatele Ástora Piazzolly v podání francouzské trumpetistky Lucienne Renaudin Vary. Následovat budou Symfonické tanceWest Side Story Leonarda Bernsteina pod vedením Leoše Svárovského, které jsou směsí jazzu, blues a symfonické hudby.

„Protože se ukazuje, že pandemie v letních měsících ztrácí na síle, rozhodli jsme se na základě zkušeností z minulého roku přesunout realizaci festivalu na měsíc červenec a zkrátit tak i tradiční sezónní prázdniny orchestru. Jsem velmi ráda, že se tento krok jeví jako správný a že nám aktuální opatření umožňují festival bezpečně zrealizovat s poměrně velkou kapacitou publika a s účastí zahraničních hostů,“ uvedla ředitelka SFK Lucia Potokárová.

Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)
Adam Plachetka (foto Pavel Hejný)

Druhý symfonický koncert (15. července) nese název Mistři pěvci norimberští. Ze stejnojmenné Wagnerovy opery zazní předehry a monology Hanse Sachse v podání českého barytonisty Adama Plachetky. Koncert povede mezinárodně uznávaný slovinský dirigent Marko Letonja, který zastává posty šéfdirigenta Orchéstre Philharmonique de Strasbourg a generálního hudebního ředitele Bremen Philharmonic. 

Poslední dílo košického skladatele Jozefa Podprockého s názvem Premeny spomienok bylo napsáno na objednávku SFK při příležitosti jejího 50. výročí. Vrcholem skladby je epizoda, která byla autorovou bezprostřední reakcí na vraždu novináře a jeho snoubenky. K Podprockého kompozici symbolicky patří Concertino pro klavír a orchestr jeho učitele Jána Cikkera, které zazní v podání slovenské klavíristky Jordany Palovičové. Koncert pod vedením Zbyňka Müllera 22. července vyvrcholí známou třetí symfonií „Eroica“ Ludwiga van Beethovena.

Na závěrečném koncertě festivalu (29. července) představí své interpretační mistrovství famózní ruská violoncellistkou Anastasia Kobekina, vítězka mnoha prestižních mezinárodních soutěží, pod taktovkou slovenského dirigenta Rastislava Štúra. Dramaturgie koncertu je věnována dílům Petra Iljiče Čajkovského, z jehož děl zazní Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr a jeho snad nejslavnější Symfonie č. 5 e mol.

Jordana Palovičová (foto Ivona Orešková)
Jordana Palovičová (foto Ivona Orešková)

Festival Košické hudební jaro přinese i letos kromě symfonických večerů i sérii komorních koncertů. Jakousi pozvánkou na jubilejní 50. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Ivana Sokola (MOFIS) bude koncert světoznámého varhaníka Oliviera Latryho v Katedrále sv. Alžběty (25. července). Sólový klavírní recitál v Domě umění bude patřit mladému ruskému virtuosovi Danielovi Kharitonovi (19. července).

Do období anglické renesance, španělského, francouzského a italského baroka posluchače přenesou hráči na historické hudební nástroje Jakub Mitrík a Richard Závada v prostoru synagogy ve Zvonárské ulici (27. července). Milovníky smyčcových kvartet zajisté potěší koncert špičkových hudebníků z Goldmund Quartet v kostele Nejsvětější Trojice (12. července). V interpretaci tohoto prestižního tělesa zazní kromě Beethovenova Smyčcového kvarteta op. 18/6 i nádherné Schubertová Kvarteto d mol Smrt a dívka„.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments