Jakub Hrůša bude podepisovat svou knihu esejů o Bohuslavu Martinů

Jakub Hrůša je nejen šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a umělcem s celoročním angažmá po celém světě, ale také prezidentem International Martinů Circle. Pro mezinárodní spolek příznivců poličského rodáka sepsal knihu esejů Hrůša o/on Martinů. Dvojjazyčnou publikaci představí 20. září na autogramiádě v neorenesančních prostorách pražského Rudolfina.
Jakub Hrůša (zdroj Jakub Hrůša)
Jakub Hrůša (zdroj Jakub Hrůša)

„Můj vztah k Bohuslavu Martinů je takříkajíc ‚odvěký’ a určovaný sterými zkušenostmi posluchačskými i dirigentskými,“ popisuje Jakub Hrůša v jedné ze svých glos. Oficiálním se vztah stal v roce 2011, kdy Hrůša přijal nabídku stát se prezidentem International Martinů Circle. Mezinárodní spolek skladatelových příznivců organizuje propagační akce, třikrát do roka vydává časopis Martinů Revue a jeho zásluhou vyšla i kniha Hrůša o Martinů. Jakub Hrůša ji představí na autogramiádě, která proběhne v pondělí 20. září od 10:00 do 11:00 hodin v Café Rudolfinum, jehož prostory poskytla Česká filharmonie. Kniha bude na místě k zakoupení, doporučuje se však předchozí rezervace u pořadatele. Událost organizuje Institut Bohuslava Martinů a k publikaci se na autogramiádě vyjádří i jeho ředitel Aleš Březina, který vznik textů inicioval. Zúčastní se též ekonom Pavel Kysilka, hlavní sponzor knihy, a další mecenáši z Bohemian Heritage Fund.

Hrůša se ve svých glosách věnuje osobě Bohuslava Martinů z různých perspektiv – zamýšlí se nad některými jeho díly, nad „limity“ popularity Martinů, nebo nechává nahlédnout pod muzikantskou pokličku, když sdílí své zkušenosti z nastudování skladeb Martinů s různými orchestry z jiných koutů světa. Většina textů pochází z roku 2014, kdy Hrůša tato svá zamyšlení psal v pravidelných intervalech pro International Martinů Circle. Jedná se tedy také o jakýsi dirigentův tvůrčí deník. Součástí publikace je také Hrůšův text o Jiřím Bělohlávkovi, který byl jeho učitelem i blízkým přítelem.

Publikace má bohatou fotografickou dokumentaci převzatou především z archivu Centra Bohuslava Martinů v Poličce a je koncipována dvojjazyčně – vedle českého textu obsahuje i anglický překlad. Svěží grafickou podobu vytvořili Michal Anelt a Kamil Knotek. Využili přitom kresbičky samotného Martinů, který si rád skicoval na kraje partitur a dopisů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments