Jakub Hrůša míří do finále prestižních světových hudebních cen ICMA

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali z letošních nahrávek do nejužšího finále v kategorii Operní video i nahrávku, která vznikla ve spolupráci Jakuba Hrůši a Vídeňských filharmoniků na Salcburském festivalu.
Leoš Janáček: Káťa Kabanová – David Butt Philip (Boris Grigorjevič), Jakub Hrůša (dirigent), Corinne Winters (Káťa), Jarmila Balážová (Varvara), Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor, Huw Rhys James (sbormistr) (zdroj Kateřina Motlová)
Leoš Janáček: Káťa Kabanová – David Butt Philip (Boris Grigorjevič), Jakub Hrůša (dirigent), Corinne Winters (Káťa), Jarmila Balážová (Varvara), Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor, Huw Rhys James (sbormistr) (zdroj Kateřina Motlová)

Záznam produkce opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová je nominován do nejužšího finále International Classical Music Awards v kategorii Operní video. Jde o DVD ze Salcburského festivalu z léta 2022 v provedení Vídeňských filharmoniků v režii Barrie Koskyho s Corinne Winters v titulní roli. Spolu se sopranistkou Corrine Winters se představila Evelyn Herlitzius jako Kabanicha, David Butt Philip jako Boris, Jaroslav Březina jako Tichon, Benjamin Hulett jako Kudrjáš, Jarmila Balážová v roli Varvary a Jens Larsen jako Dikoj.

„Naše společná produkce Káti v Salcburku byla na jevišti i v orchestřišti nabitá energií a nasazením,“ vzpomíná Jakub Hrůša. „Že se tyto kvality ale projeví i na obrazovém a zvukovém nosiči, je prostě fantastické. Osobně mně přináší velké potěšení a až vlastenecké zadostiučinění, že se Janáčkova hudba stává pravidelně vrcholem činností festivalů i operních domů – jako v Salcburku loni nebo letos v Chicagu. Je to samozřejmě kvalitou té hudby, ale bez velkého skladatelova národního uvědomění a jeho propojení s našimi společnými kořeny by to nebyla taková síla.“

Do širší nominace cen ICMA se probojovaly nahrávky s Bamberskými symfoniky: nominovány byly dvě nahrávky Bamberských symfoniků: v kategorii Concerto rapsodie Schelomo Ernesta Blocha s violoncellistou Ulrichem Wittelerem, která byla nahrána u společnosti Genuin a dále v kategorii Symfonická hudba album Liebestod s hudbou Richarda Wagnera, Richarda Strausse a Gustava Mahlera u společnosti Accentus Music.

Vítězové letošního ročníku budou oznámeni 18. ledna 2024.

Jakub Hrůša kromě mnoha úspěšných hostování u prestižních hudebních těles, jako jsou například právě Vídeňští, Berlínští či Newyorští filharmonikové, stabilně buduje skvělou pověst svých „kmenových“ orchestrů: před několika dny prodloužil smlouvu s orchestrem Bamberských symfoniků do konce sezony 2028/2029. Zůstává hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a je i designovaným hudebním ředitelem Královské opery v Covent Garden. Této pozice se ujme v září 2025.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments