Státní filharmonie Košice chystá Novoroční koncert v rytmu valčíků

Státní filharmonie Košice zve návštěvníky na slavnostní Novoroční koncert pod taktovkou Rastislava Štúra. Specialitou večera bude nejen objevný program, ale i společný novoroční přípitek a malé překvapení.
Rastislav Štúr (zdroj Štátna filharmónia Košice)
Rastislav Štúr (zdroj Štátna filharmónia Košice)

Posluchači se mohou těšit na odlehčený program veselejšího ladění. Libozvučné valčíky a instrumentální předehry z operet navodí skutečně povznášející atmosféru. Cílem Státní filharmonie Košice je přivítat Nový rok optimisticky a naladit se společně krásnou hudbou. Mimořádný koncert se uskuteční na Tři krále 6. ledna 2024 v 19:00 hodin v Domě umění. Předcházet mu bude veřejná generální zkouška v 10:00 hodin.

Novoroční koncert Státní filharmonie Košice představí vzletný program plný valčíkových rytmů, operetních melodií a třpytivé hudební zábavy, která okouzlila již několik generací posluchačů. V programu zazní příjemné melodie skladatelů spjatých se Slovenskem.

Ve zlatém věku vídeňské operety byl Franz Lehár protějškem Johanna Strausse mladšího, zejména svou slavnou operetou Veselá vdova. Jeho celosvětově nejpopulárnějším valčíkem je Zlato a stříbro, který se dodnes velmi často uvádí, stejně jako valčík Adria. Autorem čardáše Vzpomínka na Bardejov je Béla Kéler, ačkoli v minulosti byl mylně připisován Brahmsovi. Ve valčíku Od Rýna k Dunaji využívá melodičnosti německých a rakouských lidových písní. Na koncertě zazní také tóny legendárního Hrnčířského bálu Gejzy Dusíka, valčík ze suity z baletu Majáles Ľudovíta Rajtera a Kavalírský valčík z operety Polská krev Oskara Nedbala. Jako kontrastní díla vůči proudu valčíků a operet zazní klasická symfonická skladba Selanka, v níž Ján Cikker uniká do niterného, pastorálního a idylického světa, a působivá skladba Michala Vilece Romance pro housle a orchestr.

Na koncert zve dirigent Rastislav Štúr, držitel Křišťálového křídla v kategorii Hudba: “Novoroční koncert se Státní filharmonií Košice považuji za mimořádný, protože je složen převážně ze skladeb skvělých autorů spjatých se Slovenskem, v nichž zaznívá naše historie a folklór, a jsou nám proto velmi blízké. Těším se na naše společné vykročení do nového roku v dobré náladě a s pozitivním nábojem, který nám, jak věřím, vydrží po celý rok.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments