Jakub Hrůša nakonec bude v čele PKF pokračovat další dva roky
Dá se říct, že managementu Pražské komorní filharmonie spadl kámen ze srdce: náhradu za dosavadního šéfdirigenta Jakuba Hrůšu hledat nemusí. Aspoň prozatím. Jednatřicetiletý Hrůša, loni časopisem Gramophone označený za jednoho z deseti nejlepších dirigentů mladé generace, totiž nakonec kývnul na prodloužení svojí smlouvy s PKF o další dva roky. A to poté, co oproti původním svým pracovním plánům nakonec nenastoupí do nového angažmá v Královské opeře v Kodani (více k tomu v našem pražskojarním rozhovoru s Jakubem Hrůšou zde). V Pražské komorní filharmonie Hrůša zastavává post šéfdirigenta od sezony 2008 – 2009. Vedle vyššího počtu koncertů (orchestrální cyklus nové sezony bude mít namísto osmi deset večerů) čeká Pražskou komorní filharmonii v příštích měsících řada zahraničních zájezdů Po nedávném jihokorejském Soulu zamíří na východ ještě jednou, a to do Číny, kde má na přelomu starého a nového roku nasmlouváno osm vystoupení. Po zářijovém pražském koncertu s mezzosopranistkou Elínou Garančou ji doprovodí i v pařížském Théatre des Champs-Élysées, s Jakubem Hrůšou byla PKF pozvána do Istanbulu a v dubnu vystoupí též v Rakousku a Německu.
Pro svůj zahajovací koncert nové sezony si Pražská komorní filharmonie vybrala Stabat mater Antonína Dvořáka, které přitom příští měsíc provede v komornější podobě, pod taktovkou Jakuba Hrůši a s přizváním Českého filharmonického sboru Brno a sólistů Kateřiny Kněžíkové, Jany Wallingerové, Richarda Samka a Jozefa Benciho. V dalších měsících chystá také Dvořákův houslový koncert se sólistou Davidem Grimalem a Koncert pro klavír a orchestr g moll, ve kterém se představí Francesco Piemontesi. Zahraničními sólisty nové sezony PKF budou i violoncellista Mischa Maisky, klavíristka Lise de la Salle a trumpetista Matthias Höfs. Též je ohlášena slovenská sopranistka Adriana Kučerová, a to na březen s händelovsko-mozartovským repertoárem, z českých sólistů 19. koncertní sezony jmenujme alespoň houslistu Romana Patočku a hornistu Přemysla Vojtu.
Výraznou proměnou prošla programová řada soudobé hudby Krása dneška. Cyklus monotematických večerů propojí hudbu a společenské i exaktní vědy prostřednictvím přizvaných hostů, hudebníků i publika. Cyklus šesti koncertů zahrnuje témata jako magie a hudba, sovětský underground, architektura a hudba, výtvarné umění a minimalismus v hudbě, anebo záhadná úmrtí, a to pod dramaturgickým dohledem Petra Kofroně a v novém působišti – teatro NoD experimentálního prostoru Roxy. Pro novou sezonu Pražská komorní filharmonie připravuje i premiéru novinky Marka Kopelenta s názvem Pozdní sběr.
www.pkf.cz
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]