Jakub Hrůša s Českou filharmonií na Dvořákově Praze
Při dalším večeru v rámci festivalu Dvořákova Praha dnes v zaplněném Rudolfinu vedl rezidenční orchestr Českou filharmonii Jakub Hrůša. Mezinárodně úspěšný český dirigent sklidil velký aplaus už při svém příchodu do Dvořákovy síně. Program nabídl kompletní cyklus Dvořákových symfonických básní na náměty Erbenovy Kytice a jeho poměrně zřídka uváděnou Píseň bohatýrskou.
Na festivalu Dvořákova Praha vystoupil Jakub Hrůša již potřetí. Pětatřicetiletý dirigent je od letošního roku šéfdirigentem a hudebním ředitelem Bamberských symfoniků (Bavorské státní filharmonie). V současné době je stálým dirigentem České filharmonie a taktéž hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Mezi další jeho úspěchy z poslední doby patří například debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky.
Erbenova Kytice, kterou si Jakub Hrůša společně s festivalovým managementem pro dnešní koncert vybral, provází a inspiruje celé generace čtenářů i umělců. Tímto nadčasovým dílem byl opakovaně fascinován i Antonín Dvořák, který nejprve zkomponoval celovečerní kantátu Svatební košile. O dvanáct let později se k této látce vrátil a složil symfonické básně Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek.
“Kytice je Dvořákovo vrcholné dílo, poetičnost a zároveň fascinující dramatičnost hudebních obrazů přesně koresponduje s atmosférou i mravním poselstvím Erbenovy předlohy,” okomentoval program ředitel festivalu Marek Vrabec.
Píseň bohatýrská je v kontextu celého Dvořákova díla podle muzikologů cenná tím, že jako jedna z mála jeho kompozic vykazuje určité autobiografické rysy. “To, že v rámci Dvořák Collection uvedeme také Dvořákovu Píseň bohatýrskou, kterou s velkým úspěchem premiéroval ve Vídni s Vídeňskou filharmonií Gustav Mahler a dnes se prakticky neuvádí, je skutečnou festivalovou událostí,” míní Marek Vrabec.
Festival Dvořákova Praha 5. září v Rudolfinu zahájil Saský státní orchestr Drážďany pod taktovkou Christiana Thielemanna, uzavře ho 24. září Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením Antonia Pappana se sólistou Gilem Shahamem a díly Gioachina Rossiniho a Petra Iljiče Čajkovského.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]