Jakub Hrůša se v Rudolfinu rozloučil s PKF jako její šéfdirigent

Za velkých ovací publika dnes naposledy v roli šéfdirigenta Jakub Hrůša vedl PKF – Prague Philharmonia. V této funkci u orchestru působil sedm let. Pro své rozloučení s posluchači i hudebníky v pražském Rudolfinu si zvolil repertoár složený z děl Josepha Haydna a Antonína Dvořáka.Od začátku sezony 2015/2016 se funkce šéfdirigenta a hudebního ředitele ujme francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

“Hudba Josepha Haydna a Antonína Dvořáka byla naprosto přirozeným řešením, jelikož první je pravým ztělesněním čistoty a krásy klasicistního slohu, jejž právem odjakživa považujeme za své doma, a druhý je pravá ikona české hudební kultury, jíž jsem se spolu s PKF vždy pokoušel klanět především v oblasti nenadužívané,” uvedl k programu Hrůša.

Po svém posledním koncertu s PKF – Prague Philharmonia v roli šéfdirigenta obdržel dojatý Hrůša z rukou vedení orchestru věcné dary včetně taktovky a členové PKF mu nečekaně mimo program zahráli část Haydnovy Symfonie č. 45 fis-moll Na rozloučenou, při které členové orchestru postupně opouštějí jeviště.

“Nejde o loučení v pravém slova smyslu, jelikož se budeme i nadále setkávat,” řekl Hrůša, který se s PKF znovu představí na jaře v příští sezoně.

První polovina závěrečného koncertu PKF sezony 2014/2015 nabídla Haydnovu Koncertantní symfonii pro hoboj, fagot, housle, violoncello a orchestr B dur. Sólových partů se zhostili stálí členové orchestru, houslista Jan Fišer, violoncellista Lukáš Pospíšil, hobojista Jan Souček a fagotista Tomáš Františ. Za svůj výkon si vysloužili dlouhotrvající aplaus publika.

Ve druhé části večera si návštěvníci koncertu vyslechli Dvořákův cyklus koncertních předeher Příroda, život a láska.

Hrůša v sezoně 2015/2016 na pozici stálého hostujícího dirigenta posílí Českou filharmonii. Je také stálým dirigentským hostem Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Pravidelně vystupuje s předními světovými orchestry.

Třiatřicetiletý Hrůša se dirigování začal věnovat během studia na všeobecném gymnáziu v rodném Brně. Po maturitě byl přijat na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. Studia ukončil v roce 2004 absolventským koncertem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, mimo jiné provedením symfonie Asrael Josefa Suka. S PKF v roce 2010 zahajoval mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Dva roky předtím koncertoval pro papeže Benedikta XVI. při jeho návštěvě České republiky.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]