Týden s hudbou (111)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Praha
Festival Tanec Praha nabídne v tomto týdnu v Praze v pondělí 15. a v úterý 16. června v divadle Ponec představení Curiosities, současnou odpověď na Boschův apel vůči živým bytostem, a sólo Qui, ora (Tady a teď). V něm bude Claudia Catarzi zkoumat reakce těla v podmínkách jevištní situace, kterou spoluvytváří prostor, kostým, zvuky a blízkost publika. Ve Veletržním paláci v tyto dny Micha Purucker představí svoji site-specific choreografickou instalaci news garden / private echoes. Instalace bude k vidění vždy přibližně po dobu dvou hodin. Ve čtvrtek a v pátek bude Studio Hrdinů hostit Deep Dish – Liquid Loft, choreografický film na scéně. A na neděli je naplánovaná premiéra As Long As Holding Hands, kdy se česko-slovenské tvůrčí duo Tereza Ondrová – Peter Šavel vydá ve svém nejnovějším projektu na cestu zkoumání různých podob romantických vztahů, které neznají překážky generační ani genderové. Kromě toho je pro milovníky pohybu po celý týden na netradičních místech připravena série site-specific projektů, filmových projekcí ve veřejném prostoru nebo tančíren přímo na náměstí.Třetí ročník koncertního cyklu Musica Orbis je již tradičně zaměřen na prestižní mládežnické soubory a mladé nadějné sólisty. S Bostonskou filharmonií mládeže – Boston Philharmonic Youth Orchestra, která bude s odlišným programem účinkovat na dvou koncertech Musica Orbis, zahraje v úterý 16. června v Obecním domě violoncellistka Natalia Gutman. Na druhém koncertě se ve čtvrtek 18. června v Rudolfinu představí violoncellista Jonah Ellswoth. Oba koncerty řídí dirigent Benjamin Zander.

Ruský klavírista Kirill Gerstein a dětský romský soubor Čhavorenge pod vedením Idy Kelarové budou ve středu 17. června hosty vystoupení České filharmonie na Hradčanském náměstí v Praze, které zakončí sto devatenáctou koncertní sezonu orchestru. Ten vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, role moderátora se ujme Marek Eben. Celý večer uvede Česká filharmonie symfonickou básní Tábor z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, a to na paměť šesti set let od upálení Mistra Jana Husa. České filharmonie uzavírá sezonu koncertem pod širým nebem již potřetí.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK věnuje abonentní koncerty ve středu 17. a ve čtvrtek 18. června v Obecním domě Rudolfu Pekárkovi, který stál u zrodu Orchestru F.O.K. ve třicátých letech. FOK nabídne jeden z Pekárkových australských programů – Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur Johannese Brahmse a Symfonii č. 8 G dur Antonína Dvořáka. V české premiéře zazní skladba Kelso Ouverture od australské skladatelky Miriam Hydeové. Ke spolupráci na večerech přizval Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK mladého čínského klavíristu Yingdi Suna, vítěze prestižní Mezinárodní soutěže Franze Liszta v nizozemském Utrechtu v roce 2005. Koncerty bude místo původně ohlášeného Muhaie Tanga řídit Petr Altrichter.Upozornit na nedostatek pitné vody na mnoha místech světa chce mezinárodní taneční happening Global Water Dance, který se v sobotu 20. června uskuteční již potřetí. Letos se ho plánuje zúčastnit tisíc choreografů a tanečníků po celém světě. Chtějí poukázat na to, že zhruba dvě a půl miliardy lidí na zeměkouli žije bez adekvátní hygieny a ročně zemře pět milionů lidí na otravu znečištěnou vodou. Tanec pro vodu se bude tančit i v Praze v Kinského zahradě u fontány.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat