James Levine – neuvěřitelných 40 let v Met

  1. 1
  2. 2

Na den přesně před rovnými čtyřiceti lety, 5.června 1971, se James Levine poprvé představil jako dirigent v Metropolitní opeře. Na programu tehdy bylo odpolední představení Tosky jako součást letního festivalu. Společně s Levinem ve stejné repríze Pucciniho opery debutovala i Grace Bumbry jako Tosca, Franco Corelli zpíval Cavaradossiho, Scarpiu Peter Glossop a Kostelníka Paul Plishka, který v této roli vystupuje dodnes.

“Levinův“ operní dům, nová budova v Lincolnově centru, se dočkala slavnostního otevření v září 1966. Jak při komentované prohlídce tohoto předního světového divadla říkají návštěvníkům průvodci, uskutečnit podobný ambiciózní projekt v pozdějších letech – dnešní dobu nevyjímaje – by z ekonomických důvodů bylo takřka nemožné. Vzpomeňme třeba na ropnou krizi počátkem sedmdesátých let, kdy v roce 1973 netrvalo dlouho a cena ropy vzrostla na čtyřnásobek, tehdy na 12 dolarů za barel. Dnes je to okolo 100 dolarů; krize je sice prý za námi, ale ani ve Spojených státech ve státní kase peníze pro operní divadla ani symfonické orchestry stejně nejsou.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


11
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fandorin

Upozornění pro autora textu: Cavaradossiho určitě nezpíval Peter Glossop – baryton, a Scarpiu Franco Corelli – tenor.

Začínám mít pochybnosti o odbornosti recenzentů opery PLUS, napsat – cituji: "Scarpiu zpíval Franco Corelli" – je totální a absolutní ignorantství a výraz naprosté nekompetentnosti. Jak mám pak důvěřovat komentářům kupříkladu ohledně Státní opery?????
Petr

Pavel Šimáček

Milý Petře,
nedůvěřujte ničemu a kupte si Mladou frontu. Dobrou noc!

Anonymous

No to je samozřjmě překlep! Vy jste se nikdo nikdy nepřepsali nebo nepřeřekli?James Levine je báječný dirigent a v MET zanechal významnou část svého života a doufám, že tam bude ještě dlouho dirigovat. Nedovedu si představit, kdo by přišel na jeho místo, byť všichni jsme nahraditelní.
Hodně zdraví, Maestro!

Anonymous

@ fandorin –

Dekuji za upozorneni, ta jmena jsou omylem prehozena. Omlouvam se bdelym ctenarum za tuto chybu.

VT

Pane Šimáčku,pevně věřím, že to byl jakýsi úlet. Ale nejsem si dále jist, jak mohl pan Gentele požádat v roce 1971 Rafaela Kubelíka, aby přijal nově vytvořenou funkci hudebního ředitele, když v té době ještě na zahajovací premiéře roku 1971 vystoupil na jeviště Rudolf Bing, tehdejší generalmusicdirector, aby oznámil, že Placido Domingo se necítí dobře, ale přesto bude zpívat? (Rudolf Bing: 5000 večerů v opeře, Supraphon 1988, 2.vydání, str. 307, 2. odst.) Jaké byly tehdy kompetence pana Genteleho? Mám za to, že ještě sezónu 72/73 plánoval pan Bing. Dá se tedy po předchozí chybné informaci důvěřovat následujícímu textu?S pozdravem a… Číst vice »

Pro anonymní 5. června 2011 1:41 VT:
Nevím, zda se za touto zkratou "ukrývá" autor článku, ale je-li tomu tak, pak Vás prosím pane Šlajere, nehněvejte se příliš na mne, ale psát o "primo tenore assolutto" šedesátých let, k jehož parádním partiím náležel mimo jiné právě Cavaradossi, že zpíval Scarpiu – to mě opravdu nadzvedlo. Tož mi to prosím nemějte za zlé. Mnoho krásných operních zážitků.
Petr

Anonymous

Hezký den, na mě se prosím též nehněvejte, ale také nevím, jak si mám vykládat první odstavec tohoto článku. Třeba jsem to jen špatně pochopila, ale mám pocit, že Franco Corelli debutoval v MET už o 10 let dříve r. 1961 jako Manrico v Trubadúrovi;-) Iveta

Pavel Šimáček

Dobrý den, Iveto, za pana VT (ano, to je on) Šlajera jsem opravil.
Pro Petra: Genteleho podíl na angažování Kubelíka naznačuje tento článek z Time z roku 1971: http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,905206,00.html
Další odkazy po zadání Gentele Kubelik do Googlu.

Anonymous

Jeste jedno doplneni a upresneni:

Grace Bumbry – debut v roli Tosky spolu s Levinovym debutem v Met, jinak v Met poprve 7.rijna 1965 jako Eboli v Don Carlo.

Franco Corelli – debut v Met 27. ledna 1961 jako Manrico v Il Trovatore (Leonoru zpivala Leontyne Price – jeji Met debut). Jeho prvni Cavaradossi v Met 27. ledna 1962.

Peter Glossop – oficialni debut v Met jako Scarpia s Levinovym debutem. 18. srpna 1967 s nimi zpival Rigoletto na festivalu v Newportu, Rhode Island. Archivy Met to oznacuji jako ‘first appearance’. VT

Anonymous

Jsem ráda, že autoir příspěvku nezamlčel prob lematikuj dalšího setrvávání Levina v pozici šéfdirirgenta. Levine je totiž po zdravotní stránce už doslova troska a pokud je pravda, že mysl je dosud zdravá, pak by mu měla sloužit soudnost. Má vícetážové poruchy páteře, neuropatii, těžký diabetes, hyperobezitu a artrozy. Je zcela nepochybné, že se nemůže běžně zúčastnit zkoušek orchestru, a tudiž se nemůže hovořit o jeho nastudování.
Hela