Jan Bartoš a Miroslav Sekera zahrají k poctě klavíristy a pedagoga Miroslava Langera

V sobotu 19. září od 17:00 se v Sále Martinů na Akademii múzických umění uskuteční vzpomínkový koncert na klavíristu a pedagoga Miroslava Langera (5. května 1945 - 28. října 2010). Na koncertě vystoupí dva bývalí studenti doc. Langera, Jan Bartoš a Miroslav Sekera. Zazní výběr ze skladeb Claude Debussyho, Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka a čtyřruční Fantasie f moll Franze Schuberta. Koncert pořádá Prague Music Performance ve spolupráci s Akademií múzických umění v Praze.

Doc. Miroslav Langer (zdroj TZ)

Miroslav Langer byl významný český klavírista a pedagog. Během své kariéry vystoupil na domácích i zahraničních pódiích a natáčel pro Český rozhlas, Českou televizi a Radio France-Musique. Jeho repertoár byl rozsáhlý a nezaměřoval se výlučně na určitou slohovou oblast. K jeho oblíbeným patřila díla období romantismu a skladby francouzského impresionismu (Debussy Six Epigraphes antiques, Images, Ravel Gaspard de la nuit, Miroirs) a dále klavírní díla Leoše Janáčka (Po zarostlém chodníčku, V mlhách) či klavírní tvorba Dvořákova (Slovanské tance a Legendy v autorově přepisu pro čtyřruční klavír, které nahrál na CD na historickém Dvořákově klavíru).

Miroslav Langer studoval na HAMU pod vedením Josefa Páleníčka, který otevřel mladému umělci cestu do světa francouzské hudby a kultury. Velký vliv na jeho další uměleckou dráhu také měly dva roky postgraduálního studia v Paříži pod vedením Vlado Perlemutera a Suzanne Roche. Za tento pobyt vděčí svému vítězství na soutěži v roce 1972, které mu vyneslo stipendium francouzské vlády. V roce 1968 získal ocenění v soutěži Vianna da Motta v Lisabonu a o čtyři roky později zvítězil v Mezinárodní soutěži Hudební rady UNESCO. Od roku 1978 vyučoval na HAMU. Jako vyhledávaný pedagog vychoval desítky mladých pianistů, z nichž mnozí jsou dnes předními umělci koncertní scény. Působil také jako porotce hudebních soutěží (např. Pražské jaro, Concertino Praga, Amadeus).

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments