Jan Hora dnes zahájí druhou polovinu Mezinárodního varhanního festivalu

V pražské bazilice svatého Jakuba dnes koncertem českého varhaníka Jana Hory začíná druhá polovina 25. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu. Celý večer je připraven k poctě skladatele Jiřího Temla, jehož novinka Noe zazní ve světové premiéře. Koncert s názvem Alchymie varhan interpret zahájí nejhranější skladbou vůbec - Toccatou a fugou d moll od Johanna Sebastiana Bacha, aby poté nechal zaznít Mendelssohnovu romantickou sonátu a českou varhanní tvorbu Ladislava Vycpálka a jubilanta Temla.

Během každého koncertu se uskuteční videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře na varhany v bazilice u sv. Jakuba a jejich 8277 píšťal. Svatojakubské varhany jsou vybaveny čtyřmi manuály a 91 znějícími rejstříky. V roce 1705 je postavil mistr Abraham Stark z Lokte. Varhany prošly několika rekonstrukcemi, poslední byla modernizace hracího stolu v roce 2011.

Festival pokračuje i v září dalšími čtyřmi koncerty, a to každý čtvrtek od 19 hodin. „První zářijový koncert 3. září slibuje velký zážitek s mladým polským varhaníkem a improvizátorem Karolem Mossakowskim, který v současné době září na varhanním nebi doslova jako kometa,“ uvedla ředitelka festivalu Irena Chřibková. Mossakowski není pražskému publiku neznámý, protože v roce 2013 zvítězil zcela jednoznačně v mezinárodní soutěži Pražského jara.

Pražská rodačka Ivana Michalovičová v rámci koncertu Hudba na rozhraní představí 10. září ve světové premiéře dílo Lukáše Hurníka s názvem Ad vitam aeternam (Pro život věčný). Johannes Zeinler sestavil svůj recitál 17. září Barokní formy a romantické city z děl světové varhanní literatury. Závěrečný koncert festivalu k poctě Otomara Kvěcha bude 24. září patřit ředitelce festivalu Ireně Chřibkové.

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments