Jana Foff Tetourová: Carmen je anděl a zároveň nezkrotný živel

  1. 1
  2. 2

Na konci této sezony vás čeká také Ortrud v Lohengrinovi. Bude to vaše první setkání s Wagnerem? A máte jeho hudbu ráda?
S Richardem Wagnerem jsem se již setkala, ale jen v písních (Wesendonck Lieder). Jeho operu jsem nikdy nezpívala. Je jisté, že u Richarda Wagnera je v porovnání s ostatními skladateli, jejichž díla jsem dosud studovala, kladen důraz na text, na nalezení správného výrazu pro sdělení každého slova, které zpívám. Neodlučitelnost slova a hudby je pro Wagnera naprosto klíčová. Při studiu Ortrudy mohu částečně využít svoji nedávnou zkušenost s rolí Isabelly v Nevěstě messinské Zdeňka Fibicha. Tím nemyslím charakter postav, ty jsou zcela odlišné, ve Fibichově hudbě je ale slyšet vliv Wagnerovy hudby. Tuto podobnost cítím i při studiu partu Ortrudy.

V jakém repertoáru se cítíte nejlíp? Spíše Verdi nebo česká opera?
Verdi, Strauss, Bizet, Puccini, Janáček, Dvořák, Fibich, Ostrčil, Martinů. Miluji dramatické postavy, a to spíše záporného charakteru. Většina těchto skladatelů píše pro mezzosoprán především postavy záporného charakteru. Ale taková hodná Suzuki z opery Madame Butterfly také stojí za to. (úsměv)

Jana Foff Tetourová v opeře Iris – DJKT v Plzni 2019 (foto Martina Root)

Jak trávíte volný čas?
Miluji pohyb ve všech podobách. Kdybych měla více času, určitě bych vyzkoušela všechny možné sporty. Zatím se věnuji alespoň cvičení pilates, power jógy (výborné na dech a posilování vnitřních svalů), v zimním období jsem si oblíbila běžky a v létě vysokohorskou turistiku. Doufám, že si vyzkouším i chůzi na sněžnicích. Dříve jsem jezdila na koni, ale na to už mi nyní opravdu čas nezbývá.

Jak pečujete o svůj hlas?
Moc ne. Ale před náročným zkoušením nebo představením se vyhýbám velké společnosti. Strašně ráda mluvím a bavím lidi, bohužel je to vždy na úkor hlasu, neumím mluvit potichu a s posazeným hlasem.

A na závěr má obligátní otázka: Co pro vás osobně znamená hudba jako taková, bez ohledu na to, že se jí sama věnujete profesně?
Hudba mi přináší možnost prožívat mé vlastní emoční stavy, jako je radost, smutek, hněv a láska. Dokáže mě naladit pozitivně nebo melancholicky. Je to určitý ventil mých pocitů. Mám ráda latinskoamerickou hudbu, která mi vždy dodá energii a pozitivní přístup k problémům, které musím řešit.

Děkujeme za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat