Janáčkova filharmonie má nový Steinway za 4,6 milionů korun

Do sídla Janáčkovy filharmonie Ostrava dnes dorazil nový klavír za 4,6 milionu korun. Nástroj značky Steinway posluchači poprvé uslyší 30. března. Prvním umělcem, který mistrovský nástroj v Ostravě rozezní, bude v Domě kultury města Ostravy britský pianista Paul Lewis.
Ivo Kahánek, Jan Žemla, Lukáš Vondráček (zdroj JFO)

Filharmonie klavír značky Steinway koupila v Německu. Řediteli orchestru Janu Žemlovi jej pomáhali vybírat dva světoví klavíristé Lukáš Vondráček a Ivo Kahánek. „K výběru jsem přizval dva klavíristy, kteří mají k Ostravě a JFO vztah, znají prostředí a zároveň já znám je a vážím si jejich uměleckých názorů a hodnot. Navíc jsou oba aktuálně nejaktivnějšími českými umělci,“ vysvětlil Jan Žemla.

Trojice nakonec zvolila nástroj, který má podle něj osobitý zvuk. „Nemyslím, že by byl tento klavír na první dotek úplně snadný, ale rozhodně s největším zvukem a barevnou dynamickou škálou, která vás prostě rozechvěje. Od začátku jsem se toho nástroje trochu bál a zároveň ho chtěl. Velmi mě potěšilo, že rozhodnutí bylo nakonec rychlé a jednohlasné,“ doplnil Žemla.

Podle něj patrně půjde o první klavír v Česku, který má speciální harmonická dusítka. Jde o nový patent firmy Steinway&Sons, který umožňuje pianistům lepší kontrolu nad zvukem při minimálním použití pedálu.

Samotný nástroj váží téměř 500 kilogramů. Hned poté, co byl zkompletován a ustaven na pódiu společenského sálu Domu kultury města Ostravy, jej ředitel JFO vyzkoušel. „Basy zní jinak než v Hamburku, kde jsme ho zkoušeli, daleko příjemněji,“ konstatoval po pár tónech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]