Janáčkova filharmonie oslaví v 70. sezóně stoleté jubileum György Ligetiho

V jubilejní sezóně 2023/2024 slibuje Janáčkova filharmonie Ostrava představit v koncertních cyklech světové hvězdy, debuty mladých nadějných dirigentek a premiéry děl napsaných na objednávku JFO. Opera PLUS jako první médium v republice vám přináší výběr z programu dvou základních abonentních cyklů A a B, které budou probíhat v ostravském kině Vesmír. Nově přidala Janáčkova filharmonie do programu páteční reprízy čtyř posluchačsky nejatraktivnějších koncertů právě z těchto dvou cyklů. Ty nejzajímavější koncertní tituly pro vás komentuje redaktor Jaroslav Petr.
Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Janáčkova filharmonie Ostrava (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Renomovaný český orchestr Janáčkova filharmonie Ostrava odhaluje program výroční sezóny. Orchestr symfonického formátu vznikl v Ostravě poprvé jako rozhlasové těleso v roce 1929 a jeho dirigentskými hosty se staly nejvýznamnější osobnosti tehdejšího hudebního dění – Igor Stravinskij, Sergej Prokofjev nebo Paul Hindemith. Za skutečný počátek dnešní Janáčkovy filharmonie se však považuje založení Ostravského symfonického orchestru v roce 1954 pod vedením dirigenta Otakara Paříka. Jako významný fakt určitě stojí za zmínku velký důraz na premiéry světových soudobých děl – například legendární provedení Stockhausenových Gruppen na Pražském jaru 1999.

Sezónu otevře 5. a 6. října 2023 šéfdirigent Janáčkovy filharmonie Vasilij Sinajskij Šostakovičovou uměřenou a klasicizující Symfonií č. 9 opus 70. Na koncertě vystoupí izraelský houslista ukrajinského původu Vadim Gluzman. Vadima Gluzmana pojí s šéfdirigentem JFO Vasilijem Sinajským nejen profesní, ale také dlouholeté přátelské pouto. Skladba ze samého počátku devatenáctého století sice ještě vyvěrá z klasicistního prostředí, svými proporcemi a postavením orchestru téměř naroveň sólistovi už ale přináší lehký závan romantismu. Sólista navíc Beethovenův koncert doplní netradičními, moderně pojatými kadencemi z pera Alfreda Schnittkeho.

Vasilij Sinajskij (foto Martin Straka)
Vasilij Sinajskij (foto Martin Straka)

Filharmonie oslaví stoletého výročí narození světového skladatele stále ještě „soudobé“ hudby György Ligetiho. Jeho skladby si vypůjčil Stanley Kubrick do soundtracku k americkému kultovnímu sci-fi filmu z roku 2001 Vesmírná odysea. Janáčkova filharmonie přednese skladby György Ligetiho pod taktovkou Ilana Volkova 14. prosince 2023. Na koncertě zazní autorův Dvojkoncert pro flétnu a hoboj v podání Mattea Cesariho a Viléma Veverky, Hodiny a mraky a známý Rumunský houslový koncert z roku 1951. Skladba, která čerpá z energické rumunské lidové hudby, byla kvůli svým moderním prvkům po zkoušce v Budapešti zakázána. Provedení se tak dočkala až o dvacet let později, v roce 1971. Po své emigraci do Rakouska v roce 1956 začal Ligeti pracovat s kompozičními technikami tehdejší západoevropské hudební avantgardy. Patrné jsou ve Dvojkoncertu pro flétnu, hoboj a orchestr i v kompozici Hodiny a mraky, jejíž název skladatel převzal z eseje významného filozofa Karla Raimunda Poppera. Ligeti ve své tvorbě vycházel z neofolklorního odkazu Igora Stravinského a Bély Bartóka. Tvorba těchto autorů bude na koncertě zastoupena Stravinského Symfonií pro dechové nástroje z roku 1920, kterou věnoval památce Clauda Debussyho, a Bartókovými Vesnickými scénami pro ženský sbor a orchestr, do nichž autor zapracoval slovenské lidové písně – a které jsou skladatelovou odpovědí na jinou Stravinského neofolklorní skladbu Svatba.

Mimořádný bude jistě premiérový koncert cyklu A 15. února 2024, na němž zazní světová premiéra díla 29letého českého skladatele Iana Mikysky, jehož název je zatím utajen. Možná dílo vzniká právě v těchto dnech. Koncert bude zároveň dirigentským debutem třicetileté francouzské dirigentky Lucie Leguay. Na koncertě také zazní zřídka hraný houslový koncert Albana Berga Památce anděla v interpretaci koncertního mistra Vídeňských filharmoniků Dalibora Karvaye. Dílo z roku 1935 vypráví příběh Manon Gropiusové, která v osmnácti letech podlehla dětské obrně. Bergův koncert vykresluje boj něžné dívky se zákeřnou nemocí a vrcholí variacemi na Bachovo zpracování luteránského smutečního chorálu Es ist genug.

Lucie Leguay (foto Christine Ledroit Perrin)
Lucie Leguay (foto Christine Ledroit Perrin)

Druhá premiéra díla na objednávku v cyklu A proběhne 11. dubna 2024. Na koncertě, který bude řídit ruský dirigent Andrej Borejko, zazní dílo skladatelky a filmové dokumentaristky Elišky Cílkové. Tuto premiéru doplní Mahlerovy Písně o mrtvých dětech a raritní úprava Smetanova Kvartetu č. 1 e-moll Z mého života pro orchestr od legendárního maďarského dirigenta Georga Szella. Ten v meziválečném období působil i v Novém německém divadle v Praze, proslul však zejména jako dirigent symfonického orchestru v americkém Clevelandu. Smetanova autobiografická zpověď vznikla dva roky po skladatelově ohluchnutí a díky Szellově instrumentaci získala podobu čtyřvětého symfonického útvaru.

Určitě si nenechte ujít závěrečný koncert sezóny 2. a 3. května 2024, ve kterém se po šestiletém působení rozloučí s orchestrem šéfdirigent Vasilij Sinajskij. Na posledním koncertě v rámci cyklu B zazní dvě symfonická díla velkého formátu – Dvořákova symfonická báseň Zlatý kolovrat, skladba formálně složitá, která prodělala ve své interpretační historii mnoho škrtů a retuší. Dílo z roku 1896 se téměř do detailu drží Erbenových baladických veršů a Dvořák v ní barvitě vykreslil pohádkově hororový příběh se všemi jeho podrobnostmi. Vzácným hostem Janáčkovy filharmonie bude také rusko-izraelský klavírista Boris Giltburg, který přednese Koncert č. 2 B dur opus 83 od Johannese Brahmse, velký symfonický monolit pro klavír v dialogu s orchestrem, který autor v žertu označoval za „malé klavírní kusy“. Kompozici typickou svou brilantní klavírní sazbou a mistrovskou invencí složil Brahms na vrcholu tvůrčích sil, v letech 1878–1881. Skladba sklidila bouřlivý úspěch hned během budapešťské premiéry, při které se sólového partu zhostil skladatel osobně. Pro interpretační i posluchačskou náročnost nezaznívá dílo příliš často. Využijte tuto příležitost si je poslechnout v mimořádné synergii vynikajícího dirigenta a světového sólisty.

Vadim Gluzman (foto Marco Borggreve)
Vadim Gluzman (foto Marco Borggreve)

Vzhledem k velkému zájmu posluchačů přidává Janáčkova filharmonie do programu nově také páteční reprízy čtyř posluchačsky nejatraktivnějších koncertů z cyklu A a B. Ty se uskuteční vždy v pátek po jejich čtvrteční premiéře. Předprodej abonentek a vstupenek se otevírá již dnes ráno v 9:00 hodin v Janáček pointu! Vstupenky se dají koupit také on-line, více informací najdete na webových stránkách Janáčkovy filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments