Janáčkova filharmonie Ostrava odehraje Mou vlast a představí mladé sólisty

Janáčkova filharmonie Ostrava odehraje ve čtvrtek 10. března 2022 v Domě kultury města Ostravy další koncert s názvem Hudební vyznání. Věnovat se bude vrcholnému dílu Bedřicha Smetany. Na pódiu zazní čtyři ze šesti symfonických básní slavného cyklu Má vlast – Vyšehrad, Vltava, Šárka a Blaník. Večerem posluchače provede herečka, zpěvačka a moderátorka Emma Smetana. O týden později, ve čtvrtek 17. března 2022, bude pódium společenského sálu DKMO patřit mladým sólistům, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO. Představí se barytonista Robin Červinek, klavírista Vojtěch Trubač a na marimbu zahraje perkusionista Jan Nepodal
Robin Červinek (zdroj Soutěž Nadace Bohuslava Martinů)
Robin Červinek (zdroj Soutěž Nadace Bohuslava Martinů)

Prostřednictvím moderovaného Cyklu C s podtitulem Co máme rádi představuje Janáčkova filharmonie Ostrava svým posluchačům – a především pak těm, kteří s objevováním klasické hudby teprve začínají – známá a populární díla z oboru. Chybět zde proto nesmí ani cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany.

„Jedná se o jedno z nejzásadnějších děl české klasické hudby. Nalézáme v něm vzpomínky na významné události naší historie, stejně jako povahu českého člověka i české krajiny. Každá ze šesti symfonických básní má jiný charakter, od vznešeného Vyšehradu, přes půvabnou Vltavu a vášnivou Šárku, až k neústupnému a silnému Blaníku,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. Na koncertě zazní čtyři ze šesti částí cyklu. Původně avizovanou báseň Tábor nahradí již zmiňovaná Šárka.

Druhý nejbližší koncert nabídne umění mladých talentovaných hudebníků, kteří uspěli na interpretační soutěži JFO. Na pódiu se vystřídají Robin Červinek (baryton), Vojtěch Trubač (klavír) a Jan Nepodal (marimba). Posluchači se mohou těšit na Árii hraběte Almaviry z opery Figarova svatba a Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur, obojí z pera W. A. Mozarta. Dále zazní Koncert pro marimbu a smyčcový orchestr, v němž francouzský skladatel a perkusionista Emmanuel Séjourny spojil prvky romantismu a jazzu.

„Mladí sólisté si sami vybírají skladbu, kterou chtějí s velkým symfonickým orchestrem přednést. Barytonista Robin Červinek například zvolil árii, ve které jsou exponována snad všechna pěvecko-technická úskalí celého partu. Koncert pro marimbu, který si vybral Jan Nepodal, zase klade extrémní důraz na muzikalitu sólisty,“ dodává manažer orchestru JFO Ondřej Daněk.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments