Janáčkova Filharmonie Ostrava odstartuje sezonu s klavíristou Lukášem Vondráčkem

Janáčkova Filharmonie Ostrava zahájí novou sezonu společně s oceňovaným klavíristou Lukášem Vondráčkem. Zahrají například Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr. První koncert sezony se v Domě kultury města Ostravy uskuteční 10. září.
Lukáš Vondráček (foto Geert van Hoeymissen)

Orchestr s klavíristou Lukášem Vondráčkem, který je vítězem soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2016, bude řídit dirigent Daniel Raiskin. „Toto setkání tak slibuje energií sršící zážitek, setkání mladého myšlení s léty prověřeným dílem, které dokáže propojit v jeden celek hudební výraz 19. a 21. století,“ řekla mluvčí orchestru Jana Knižátková.

Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll se podle Knižátkové nehraje často. Skladatel, který byl sám velmi dobrým klavíristou, zde interpretům předepsal part, který byl v podstatě nad jejich tehdejší technické možnosti. Časem pak vznikla upravená, efektnější a přístupnější podoba koncertu. „Lukáš Vondráček však žádné technické omezení nemá a vrací se, jak je dnes pravidlem, k původní verzi,“ doplnila mluvčí orchestru.

Na koncertě zazní i Scherzo capriccioso, které napsal také Dvořák, a Symfonie číslo 9 Dmitrije Šostakoviče.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments