Horácké divadlo uvede premiéru hry Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova

Horácké divadlo Jihlava začne svoji 81. divadelní sezonu 5. září premiérou hry Martinů - Česká rapsodie Bohuslavova, autorský projekt režiséra Dodo Gombára vznikl přímo pro jihlavskou scénu. Původně se měl hrát už zjara. Premiéru odsunulo uzavření divadel kvůli koronoviru. Přibližně tříměsíční ztráty divadlo vyčíslilo na čtyři miliony korun, výrazně umenšit by je mohl příspěvek ministerstva kultury.
Bohuslav Martinů (zdroj nonclassical.co.uk)

Dodo Gombár dílem věnovaným hudebnímu skladateli Bohuslavu Martinů navázal na předchozí divadelní inscenace Horáckého divadla vycházející z reálných míst či postav se vztahem k Vysočině. Skladatel se narodil před 130 lety v Poličce u Svitav a pobýval na Žďársku.

Text dramatizace je rozdělen do pěti vět, čímž terminologicky navazuje na skladby hudební. Martinů je ve hře zachycen od narození po rok 1941, kdy emigroval do USA. Zbylých 18 let skladatelova života hra pomíjí. Podle dramaturga divadla Jaroslava Čermáka byly tak intenzivní, že by vydaly na samostatnou hru.

Horácké divadlo je jedinou profesionální scénou na Vysočině, ročně ho navštíví asi 60.000 lidí. Letos zůstalo uzavřené od 10. března do poloviny června. Poprvé ale nabídlo letní scénu, ve kterou se proměnila jihlavská zoologická zahrada a hrady Kámen a Roštejn. Podle ředitele divadla Ondreje Remiáše měli diváci o představení velký zájem, byla vyprodaná. 

Jeho herecký soubor má nyní 20 členů. Novými posilami se staly Marián Chalány a Sára Venclovská. Chalány, který činoherní herectví absolvoval v roce 2007 v Bratislavě na Vysoké škole múzických umění, už se jihlavskému publiku představil jako host v inscenaci Tak šel čas jihlavskou ulicí. Nyní začal zkoušet roli Scapina ve hře Scapinova šibalství. Venclovská právě dokončila brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. V Jihlavě ji zatím připadly role dřív ztvárňované Terezou Otavovou, která je na mateřské dovolené. „První větší představení jejich hereckých schopností bude v připravované inscenaci na malou scénu, která je zatím ve vývoji,“ řekl umělecký šéf Michal Skočovský.

5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments