Janáčkova filharmonie Ostrava otvírá novou sezónu s Kateřinou Kněžíkovou

Od soudobé hudby až po orient – tak by se dal nazvat Zahajovací koncert šedesáté osmé sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava, který proběhne ve čtvrtek 7. října 2021 od 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy. Zazní soudobá česká hudba mladé skladatelky Soni Vetché a o sto let dříve zkomponovaná skladba Shéhérazade Maurice Ravela, který se podobně jako Rimskij-Korsakov inspiroval sbírkou Tisíce a jedna noc.
Domingo Hindoyan (zdroj Domingo Hindoyan, foto Victor Santiago)
Domingo Hindoyan (zdroj Domingo Hindoyan, foto Victor Santiago)

Sopranistku Kateřinu Kněžíkovou doprovodí orchestr pod vedením dirigenta Dominga Hindoyana. Po koncertě proběhne autogramiáda Kateřiny Kněžíkové k CD Phidylé, které nahrála spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava a na němž je zařazena právě Ravelova Shéhérazade. Programová nabídka nové sezóny JFO je postavena na promyšlené dramaturgii, která uspokojí náročného posluchače a nabídne kvalitní obsah i za hranicí žánru klasické hudby. „Zahajovacím koncertem můžeme po dlouhé odmlce přivítat plný sál posluchačů bez omezení co do počtu. Jsem přesvědčen, že potřeba kontaktu s živým uměním je v nás bytostně zakořeněna. Těším se na osobní setkání nejen na Zahajovacím koncertě, ale také v průběhu celé nadcházející sezóny, ve které se nám podařilo akcentovat naše programové priority a posunout ji zase o kousek výš,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Shéhérazade, opojný písňový cyklus na texty básní Tristana Klingsora pochází z raného období Ravelovy tvorby. Jeho vznik inspirovala stejnojmenná suita Rimského-Korsakova, která francouzskému skladateli učarovala svojí exotickou atmosférou. S francouzským šarmem a lehkostí Ravel probudí fantazii a obecenstvo se díky jeho opojné skladbě ocitne v Orientu, kde se to jen hemží lstivými kupci, vezíry, hedvábnými turbany, břichatými mandaríny, princeznami a učenci.

Korsakov, námořní důstojník a cestovatel, zasvětil pohádkovým motivům a legendám téměř celou svoji tvorbu. Jeho Šeherezáda vznikla v roce 1888 na motivy známé sbírky pohádek Tisíc a jedna noc a autor ani zdaleka nemohl tušit, že právě tato suita mu v budoucnu zajistí světovou proslulost. Není však divu, protože má vše – znamenitou instrumentaci, okouzlující orchestrální barvy, svěží a pikantní melodie, orientální kolorit a rytmickou vitalitu.

„Janáčkova filharmonie Ostrava se ve svém programu dlouhodobě zaměřuje také na současnou hudbu a na tu českou obzvlášť. Důkazem budiž zařazení tvorby mladé skladatelky Soni Vetché. Těší mě, že se s ní během Zahajovacího koncertu setkáme osobně,“ uvedl dále Jan Žemla. Středobodem zájmu Soni Vetché jsou sluchové iluze. Orchestrální cyklus psychoakustických studií „Cuts, Switches, Clouds…“ z roku 2020 je inspirován právě jimi. Ve vybrané části s názvem „The Cuts“ (Střihy) se posluchači vydají do hudební krajiny plné náhlých nebo pozvolných hudebních střihů.

„Cílem skladby je snaha manipulovat s posluchačovým vnímáním, na základě vykomponovaných kontrastů, jejichž forma a načasování bude vyznívat v průběhu poslechu nepředvídatelně,“ říká Soňa Vetchá.

Janáčkova filharmonie Ostrava
Zahajovací koncert
7. října 2021 od 19:00 hodin, Dům kultury města Ostravy

Program:
Soňa Vetchá: Střihy
Maurice Ravel: Shéhérazade, cyklus písní pro soprán a orchestr M 41
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Šeherezáda, symfonická suita op. 35

Účinkující:
Kateřina Kněžíková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Domingo Hindoyan – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments