Nová sezóna operních kinopřenosů začíná historickým monumentem Boris Godunov

Po přestávce způsobené celosvětovou pandemií nemoci Covid-19 se opět otevírají dveře Metropolitní opery v New Yorku. A s tím i startují oblíbené operní kinopřenosy vybraných představení do celého světa. Sezónu 2021/22 otevře monumentální dílo skladatele Modesta Petroviče Musorgského Boris Godunov 9. října 2021.

René Pape, M. P. Musorgskij: Boris Godunov (zdroj Aerofilms)
René Pape, M. P. Musorgskij: Boris Godunov (zdroj Aerofilms)

Musorgského Boris Godunov, opera založená na tragédii Alexandra Puškina, bylo ve své době radikální dílo. Svými postupy v některých ohledech předjímal způsob, jakým se bude vážná hudba psát až mnohem později. Jediná dokončená skladatelova opera byla ve své době tak jiná, že byla v první verzi z roku 1869 zamítnuta a při svém uvedení o tři roky později doplněna – pravda, ze strany autora celkem ochotně – o nové, výrazně konvenčnější pasáže, které více odpovídaly dobové představě takzvané velké opery.

V Metropolitní opeře bude tento pilíř ruské operní tvorby uveden ve své původní verzi. V hlavní roli cara zmítaného mezi ambicemi a vlastní paranoiou v zemi, která se mu hroutí pod rukama, se představí René Pape, jeden z nejpřednějších basů současného operního světa. Německý pěvec, který debutoval v roce 1988, je držitelem celé řady ocenění – včetně dvou cen Grammy. Působil v milánské La Scale i Vídeňské státní opeře, na prknech Metropolitní opery v New Yorku se poprvé objevil v roce 1995 ve Wagnerových Mistrech pěvcích norimberských a od té doby je zde prakticky každou sezónu. Postava ruského cara Borise patří k vrcholným rolím jeho repertoáru a Papeho výkon se již stal moderní klasikou.

Ve výrazných rolích se představí rovněž hned tři debutanti na prknech newyorského operního svatostánku: ukrajinský barytonista Alexej Bogdanov v roli Šelkalova. Postavu Grigorije ztvární Brit David Butt Philip a konečně v úloze Vasilije Šujského, Godunova nástupce, se představí Maxim Paster. Nová grandiózní produkce slavné opery vznikla v režii Stephena Wadswortha, scénu navrhl Ferdinand Wögerbauer, kostýmy významná německá výtvarnice Moidele Bickel. Dirigentské taktovky se ujal zkušený Sebastian Weigle.

Boris Godunov má pověst díla, které do svého centra staví tak vzácný jev, jako je operní král hlubokých tónů, basista. Takových oper není mnoho, a v tom málu patří Musorgského dílo k tomu nejlepšímu. Do kin uvede záznam společnost Aerofilms od 9. října 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments