Barokní podvečery s Collegium Marianum

Soubor Collegium Marianum připravil pro svůj koncertní cyklus s názvem Barokní podvečery mimořádná hudební setkání. Pozvání opět přijali přední zahraniční i čeští sólisté, kteří společně se souborem Collegium Marianum nabídnou poutavé programy širokého tematického rozpětí.
Collegium Marianum (zdroj Collegium Marianum)
Collegium Marianum (zdroj Collegium Marianum)

Dramaturgie 21. ročníku Barokních podvečerů je zaměřena na dvě neoddělitelné složky života, charakteristické nejen pro dobu barokní – světská veselí a duchovní niternost. „Oběma rovinám života jsou věnovány koncertní programy, které se vzájemně proplétají a představí posluchačům širokou škálu repertoáru autorů z různých evropských oblastí, a to od všeobecně známých a ceněných autorů až po pro české publikum takřka neznámé skladatele, kteří si zaslouží své místo na koncertních pódiích“, vysvětluje hráčka na barokní příčnou flétnu a muzikoložka Jana Semerádová, která je zároveň uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyní Barokních podvečerů.

Koncertní cyklus zahájí svoji podzimní řadu 7. 2021 října zahajovacím koncertem v Anežském klášteře, který vzdá poctu renesančnímu skladateli Josquinu Desprezovi (jehož pětisté výročí úmrtí si letos připomínáme) a jeho nejtalentovanějšího žáka, Jeana Richaforta. Díla Josquina Despreze mistrně vykreslují krásu hudebního odkazu franko-vlámské polyfonie, za jejíž ústřední osobnost je tento již ve své době obdivovaný a často napodobovaný skladatel označován. Jean Richafort působil v královské kapele na dvoře Ludvíka XIII. a poté ve službách královny Marie Uherské v Bruselu. Po Desprezově smrti složil prokomponované Requiem, aby tak svému učiteli vzdal hold. Vokální ansámbl Cappella Mariana ve svém programu představí nadčasová díla renesanční polyfonie.

Koncert 8. listopadu 2021 v překrásném prostředí Rytířského sálu Lobkowiczkého paláce posluchačům přinese písňovou tvorbu anglických autorů od konce 16. až po začátek 18. století v podání britského tenoristy Charlese Danielse, který se na tento repertoár specializuje. Posluchači budou mít příležitost poslechnout si v Čechách jen vzácně uváděná díla Thomase Morleyho, Johna Dowlanda, Henryho Purcella, Matthewa Locka či Johanna Christopha Pepusche. Ve druhé polovině programu budou uvedeny části z pastorální ódy Georga Friedricha Händela L´Allegro, il Penseroso ed il Moderato (Veselý, Rozjímavý a Umírněný) na text básní Johna Miltona.

Vánoční koncert 29. prosince 2021 je již tradičně věnovaný duchovnímu repertoáru. Program představí tvorbu Antonia Caldary z jeho římského období v letech 1711–1716, kdy pro svého hudbymilovného patrona, knížete Francesca Mariu Ruspoliho, zkomponoval mimo jiné vánoční kantátu Vaticini di Pace (Poselství míru). V druhé části koncertu zazní půvabné melodie z vánočních písní Václava Karla Holana Rovenského a Adama Václava Michny z Otradovic.

Koncertní cyklus Barokní podvečery se za dvě desetiletí své existence stal nedílnou součástí pražské kulturní scény. Je významnou platformou, na níž se setkávají špičkoví interpreti z nejrůznějších evropských zemí s renomovaným pražským souborem Collegium Marianum. Program koncertního cyklu se každý rok věnuje pečlivě zvolenému tématu a představuje tak ucelený dramaturgický pohled na konkrétní aspekty kulturního a hudebně-historického vývoje.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments