Janáčkova filharmonie Ostrava vyráží spolu s Gautierem Capuçonem do Bavorska

Na koncertě v bavorském městě Erlangen uvede Janáčkova filharmonie Ostrava 20. října zčásti slovanský repertoár, předehru ke Glinkově opeře Ruslan a Ludmila a především Osmou symfonii Antonína Dvořáka. JFO doprovodí aktuálně jednoho z nejlepších světových violoncellistů francouzského původu – Gautiera Capuçona. Společně uvedou Elgarův Violoncellový koncert, autorovo poslední dílo, považované za základní repertoár sólového violoncella.
Gautier Capuçon (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Gautier Capuçon (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Koncert v německém Erlangenu proběhne 20. října ve významném městském kulturním centru Heinrich-Lades-Halle, kde se nachází koncertní sál s výbornou akustikou a s 1250 místy. „Pro JFO jde o první a zcela novou mezinárodní spolupráci s prestižní německou agenturou KünstlerSekretariat am Gasteig, která zastupuje jak francouzského violoncellistu Gautiera Capuçona, tak i našeho dirigenta Petra Popelku,“ říká manažer orchestru Ondřej Daněk.

Program koncertu 20. října / Erlangen, Německo
M. I. Glinka: Ruslan a Ludmila, předehra
E. Elgar: Koncert pro violoncello a orchestr e moll op. 85
A. Dvořák: Symfonie č. 8 G dur op. 88

XX. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů – Ostrava 21
23. října / Dům kultury města Ostravy – společenský sál / 10:00 – 16:00 hodin

O pár dní později, 23. října, se již na domácí půdě Domu kultury města Ostravy uskuteční jubilejní 20. ročník bienále Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů. Výkony v soutěži bude hodnotit porota, složená z předních odborníků na dechovou hudbu. Tato celodenní akce je také přístupná veřejnosti.

Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. Hlavním cílem letošního ročníku soutěže je přispět k obohacení repertoáru našich velkých dechových orchestrů a podnítit jejich snahu o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně. Do soutěže se mohla přihlásit tělesa s počtem od 45 do 85 hráčů, která se kvalifikovala pro střední, vyšší a nejvyšší třídu. Výkony v soutěži bude hodnotit porota, složená z předních odborníků na dechovou hudbu, jmenovaná NIPOS-ARTAMA Praha. Český laureát soutěže dechových orchestrů 2021 bude nominován na Mezinárodní konferenci WASBE, která se bude konat 19. – 23. července 2022 v Praze. Koncert českého laureáta se uskuteční 20. července 2022 ve Velkém sále Paláce Žofín.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments