Janáčkova filharmonie Ostrava zve na živý stream koncertu: Mahlerova Čtvrtá

Gustav Mahler a Nino Rota – to je program koncertu, který tento čtvrtek 4. března 2021 od 19 hodin nabídne Janáčkova filharmonie Ostrava v živém online přenosu na svých sociálních sítích.

Kateřina Kněžíková (zdroj FB)

Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní pod vedením dirigenta Tomáše Netopila a se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli. Sólistou kontrabasového koncertu Nina Roty bude Martin Raška, první kontrabasista orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. Pro posluchače je připraven bonus v podobě kontrabasového kvartetu, který o pauze odehraje legendární skladbu z filmu Kmotr, známou jako Love Theme. Koncert se uskuteční ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bez osobní účasti posluchačů a za dodržení všech opatření.

Skladatel Giovani (Nino) Rota napsal mimo jiné hudbu k více než 150 snímkům včetně soundtracku k filmu Kmotr, za který byl oceněn Oskarem. A bylo to právě v době, kdy bylo dokončeno Divertimento Concertante pro kontrabas a orchestr. Právě tato skladba celý koncert zahájí a sólového partu se ujme první kontrabasista JFO Martin Raška.

Původně mělo jít o pouhou didaktickou pomůcku pro studenty Petracchiho kontrabasové třídy na konzervatoři v Bari. Nakonec však vzniklo dílo plné virtuozity i různých nálad. Díky mimořádné spolupráci Petracchiho a Roty je využito všech technických i zvukových možností kontrabasu. Kromě toho je celé dílo velkým dialogem mezi sólistou a orchestrem.

Mahler svou Čtvrtou symfonii dokončil v roce 1900, následující rok na podzim bylo dílo premiérováno v Mnichově. Chlad? Neúspěch? Mnohem hůř. Nesrozumitelné dílo bez obsahu, napsala kritika. Jiný žurnalista dokonce usoudil, že autor si dělá z posluchačů legraci. V samém závěru roku však byla symfonie s úspěchem provedena v Berlíně. Svou novinku zde dirigoval přímo autor, zbytek programu řídil Richard Strauss. O dva roky později byla už skladba na programu abonentního cyklu Vídeňských filharmoniků.

Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr však bude ještě skromnější, než si Mahler žádá, a to v důsledku dodržení potřebných rozestupů a všech aktuálních vládních opatření. Zazní v úpravě Klause Simona pro komorní orchestr. Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh.

Program koncertu

Nino Rota: Divertimento concertante pro kontrabas a orchestr
Gustav Mahler: Symfonie č. 4 G dur

Martin Raška – kontrabas
Kateřina Kněžíková – soprán
Janáčkova filharmonie Ostrava
Tomáš Netopil – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments