Piráti požadují odůvodnění odvolání ředitele Karlovarského symfonického orchestru

Opoziční zastupitelé za Piráty v karlovarském zastupitelstvu požadují po vedení města důvody, proč odvolalo ředitele Karlovarského symfonického orchestru a Kanceláře architektury města. Zároveň v otevřeném dopise žádají, aby nové ředitele vybírali odborníci a aby se nezhoršil stav obou městských organizací. Vedení města tvrdí, že odvoláním ředitelů nechce organizace poškodit.

Petr Polívka (zdroj FB)

„Tímto krokem může vedení města obě organizace destabilizovat. V případě orchestru stačí vzpomenout na situaci před necelými deseti lety. V případě KAM pak hrozí, že postupně budovaný tým odejde raději sám,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Pirátů Jindřich Čermák. „Určitým ukazatelem negativního směřování je rezignace šéfdirigenta Jana Kučery, špičky ve svém oboru,“ uvedl Čermák.

Náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO) v dnešním prohlášení uvedl spíše to, co důvodem odvolání nebylo. „Odvolání ředitele není motivováno snahou orchestr poškozovat, destabilizovat, zasahovat do jeho dramaturgie nebo umělecké činnosti. Nejde ani o tlak na snižování počtu členů orchestru nebo jeho rozpočtu. Stejně tak jsou zveřejněné i podmínky výběrového řízení, a ani v nich není žádné zadání snižovat počet hráčů orchestru nebo jeho rozpočet,“ uvedl Trtek.

„Mrzí mě, že paní primátorka ani nikdo z vedení města nemá tu odvahu říct, že prostě město Karlovy Vary si nemůže po téměř dvou staletích dovolit symfonický orchestr, protože není ochota hledat zdroje pro jeho fungování,“ řekla k situaci pirátská zastupitelka Barbora Hradečná.

Podle Trtka město kvůli koronavirové krizi hledá možnosti, jak ušetřit. „Při tvorbě letošního rozpočtu jsme vyžadovali snížení nákladů ve vlastním provozu města a i u všech jeho organizací minimálně o deset procent. Výjimkou zůstala pouze sociální oblast a Karlovarský symfonický orchestr. Zde zůstává příspěvek zřizovatele v plné výši loňského roku,“ dodal Trtek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments