Janáčkova filharmonie se Stevenem Isserlisem na cestách

První únorový týden stráví Janáčkova filharmonie Ostrava na cestách. Vyrazí totiž na své první letošní zahraniční turné, během kterého odehraje koncerty ve třech italských městech (3. února 2020 v Mantově, 4. února v Pordenone a o den později v Bergamu) a zakončí jej koncertem 6. února ve švýcarské Basileji.
Steven Isserlis (foto Satoshi Aoyagi)

Ostravský orchestr pod vedením dirigenta Dmitrije Jurowského představí tamnímu publiku předehru k opeře Z Mrtvého domu od Leoše Janáčka a jednu z nejlepších hrdinskoepických ruských symfonií – Prokofjevovu Pátou. Na turné se k Janáčkově filharmonii připojí jeden z nejvýznamnějších violoncellistů současnosti charismatický Steven Isserlis, který na uvedených koncertech zahraje Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 Dmitrije Kabalevského.

Britský violoncellista Steven Isserlis je uznávaný po celém světě pro své hluboké hudební a technické mistrovství. Podle statistik portálu Bachtrack se řadí mezi 10 nejvytíženějších violoncellistů světa v roce 2019, přestože koncem roku 2018 oslavil již 60. narozeniny. Jako koncertní sólista vystupuje s mnoha předními světovými orchestry a dirigenty, včetně Berlínské filharmonie, Národního symfonického orchestru Washington, Londýnské filharmonie či orchestru Zurich Tonhalle. Spolupracuje také s mnoha současnými skladateli a pravidelně uvádí premiéry nových děl na mezinárodní koncertní scéně.

Pochází z hudební rodiny. Jeho dědečkem byl klavírista Julius Isserlis, kterému bylo jako jednomu z mála ve 20. letech minulého století povoleno opustit Rusko, aby propagoval ruskou kulturu. Do Ruska se však už nevrátil.  A traduje se, že když si chtěl v roce 1922 ve Vídni pronajmout byt, 102letá majitelka jej jako hudebníka odmítla. Důvodem bylo, že její teta kdysi měla podnájemníka-hudebníka, jenž plival na podlahu. Tím nájemníkem údajně nebyl nikdo jiný Ludwig van Beethoven. Matka Stevana Isserlise byla učitelkou klavíru a jeho otec byl horlivým amatérským hudebníkem. Sestra Annette hraje na violu a druhá sestra Rachel je houslistkou. Společné muzicírování bylo nedílnou součástí rodinného života. „Moje sestry mne hodně ovlivnily. Dokonce i dnes vědí o hudbě mnohem víc než já,“ říká Isserlis.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat