Janáčkova filharmonie uvede k výročí republiky Mou vlast

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila v říjnu pro občany Moravskoslezského kraje u příležitosti 100. výročí založení samostatného Československa další zajímavý projekt. Je jím Smetanův cyklus symofnických básní Má vlast, který filharmonie ve dnech 17. – 19. 10. 2018 přiveze do čtvřice měst Moravskoslezského kraje.
Stanislav Vavřínek, Janáčkova filharmonie Ostrava (foto Ivan Korc)

Šestici symfonických básní napsal Smetana ve zralém věku a přál si, aby zněly jen při zvláštních slavnostních příležitostech. Autor byl při vzniku těchto děl inspirován tématy, jež byly v druhé polovině 19. století výrazně fixovány v povědomí české veřejnosti, a které hrály symbolickou úlohu při formování českého národního vědomí a později při budování české státnosti.Ředitel JFO Jan Žemla k Mé vlasti uvedl: “Dílo patří ke svrchovaným symbolům české hudby a sehrálo důležitou úlohu při formování českého národa” a dodal: “Jsem rovněž rád za spolupráci s Moravskoslezským krajem, díky níž Janáčkova filharmonie odehrála jenom v roce 2017 v jeho městech celkem 10 koncertů”.

Turné Janáčkovy filharmonie Ostrava s dirigentem Stanislavem Vavřínkem a Smetanovou Vlastí odstartuje ve středu 17. 10. 2018 v Opavě v kostele sv. Václava. O den později se filharmonici přesunou do Beskydského divadla v Novém Jičíně. V pátek 19. 10. odehrají nejprve dopolední výchovný koncert pro školy a veřejnost v Domě kultury města Orlové a následně večerní představení v divadelním sále v Třinci.

„Jsem upřímně rád, že Janáčkova filharmonie Ostrava  svým jedinečným projektem Má vlast v Moravskoslezském kraji obohatí a rozšíří kulturní nabídku měst a obcí našeho regionu a zprostředkuje skvosty orchestrální hudby i obyvatelům žijícím mimo krajské město“ říká náměstek hejtmana Lukáš Curylo a pokračuje: “za normálních okolností by mimoostravští obyvatelé neměli možnost vyslechnout si živě velké symfonické těleso tak blízko svým domovům, a proto jsme se rozhodli projekt podpořit.“

Z dalších projektů čeká filharmoniky v tomto roce listopadové Výroční turné Janáčkovy filharmonie do Polska, na kterém zahrají českou hudbu včetně Janáčkovy Sinfonietty prakticky ve všech nově postavených koncertních sálech, které pojmou symfonický orchestr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky