Janáčkova filharmonie uvede Mahlerovu Čtvrtou symfonii s Kateřinou Kněžíkovou

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou. Společně uvedou Symfonii č. 4 Gustava Mahlera. Koncert se bude vysílat z Domu kultury města Ostravy on-line 4. března prostřednictví youtube kanálu orchestru. Novinářům to dnes řekla mluvčí filharmonie Michaela Dvořáková. Koncerty s diváky stále neumožňují protiepidemická opatření.

Kateřina Kněžíková (foto Pavel Hejný, zdroj mfo.cz)

„Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr však bude ještě skromnější, než si Mahler žádá, a to v důsledku dodržení potřebných rozestupů a všech aktuálních vládních opatření,“ uvedla Michaela Dvořáková. Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh. Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní pod taktovkou Tomáše Netopila a s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli.

Do programu filharmonici zařadili i skladbu Divertimento, kterou napsal italský skladatel Nino Rota. „Původně mělo jít o pouhou didaktickou pomůcku pro studenty kontrabasové třídy na konzervatoři v Bari. Nakonec však vzniklo dílo plné virtuozity i různých nálad. Je v něm využito všech technických i zvukových možností kontrabasu. Kromě toho je celé dílo velkým dialogem mezi sólistou a orchestrem,“ uvedla mluvčí. Sólové party zahraje první kontrabasista JFO Martin Raška.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments