Janáčkova filharmonie zve posluchače „začátečníky“ na Beethovenovu Osudovou

V rámci koncertního cyklu, který je primárně určený ne úplně zkušeným posluchačům v oboru klasické hudby, uvede Janáčkova filharmonie Ostrava v netradičním podání jednu z nejslavnějších symfonií světové klasické hudby, Beethovenovu Symfonii č. 5 neboli Osudovou.
Barbora Seidlová (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Barbora Seidlová (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Pod vedením dirigenta Marko Ivanoviće zazní v netradičním podání Janáčkovy filharmonie Ostrava Beethovenova Symfonie č. 5 neboli Osudová. Na koncertě se posluchači s Beethovenem a jeho dílem seznámí totiž nejen prostřednictvím hudby samotné, ale také díky průvodnímu slovu a moderaci herečky Barbory Seidlové. Úvodní motiv Beethovenovy Symfonie č. 5 se společenským sálem Domu kultury města Ostravy rozezní ve čtvrtek 7. dubna.

„Moderovaný cyklus C, tedy Co máme rádi, představuje známá a populární díla v netradičních souvislostech. V sezóně, která se pomalu chýlí ke konci, jsme se zaměřili na skladby skutečných mistrů: Mozarta, Smetany, Janáčka nebo právě Beethovena. Beethovenova Osudová vznikala v letech 1805 až 1807 a patří k vrcholům skladatelovy tvorby,“ říká ředitel JFO Jan Žemla a dodává „Marko Ivanović – dirigent našeho posledního koncertu z tohoto cyklu je současně také jedním z iniciátorů a tvůrců orchestrálních komentovaných koncertů pod hlavičkou České filharmonie.“

“Ta, ta, ta, dá” – už jen tato charakteristika bude většině posluchačů stačit, aby věděli, se kterým dílem mají tu čest. Ano, Beethovenova Osudová, s motivem bušení osudu na dveře. Žádné široce založené téma, ale naléhavé zabušení tří osminek a jedné půlové noty s korunou a ještě jedno, zopakované o tón níže. Už tyto první čtyři takty ukazují na Beethovenovu genialitu. Závěr Osudové potvrzuje, že základem symfonie je skutečně prvek rytmu. Energické závěrečné akordy byly vykládány jako triumfální vítězství nad nepřízní osudu. Jsou však především vítězstvím nad vzpurným hudebním materiálem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments