Janáčkovo divadlo má po opravě za sebou kolaudaci

Stavbaři dokončili první část velké rekonstrukce Janáčkova divadla v Brně. Prostory, které jsou nezbytné pro veřejnou produkci, získaly minulý týden kolaudaci. V největší brněnské divadelní budově se tak může podle plánu uskutečnit festival Janáček Brno. Ve zbytku budovy zůstanou stavbaři i v roce 2019.
Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NDB)

Technické obtíže, které rekonstrukci provázely, byly znatelné, proto se práce protáhly a zkomplikovaly. Celková částka, o kterou se kvůli těmto komplikacím rekonstrukce prodražila, bude jasná až po dokončení díla,“ uvedl dnes v tiskové zprávě náměstek primátora Richard Mrázek.

Potíže působila například střecha, která byla v horším stavu, než stavbaři očekávali. Podle dřívějších vyjádření měla celá rekonstrukce divadla stát 600 milionů korun bez DPH.

Kvůli rekonstrukci muselo Národní divadlo Brno jako jeho hlavní uživatel řešit řadu obtíží. Na mnoho měsíců přišlo o největší sál i zázemí operního a baletního souboru, stouply mu provozní náklady a klesly výnosy ze vstupenek. Propad pokrývá město Brno jako zřizovatel divadla. V roce 2017 to bylo 26 milionů korun, letos zatím 28 milionů korun.

Lidé se do divadla poprvé dostanou v neděli ve zkušebním provozu, na programu bude Káťa Kabanová. Představením, které divadlo po rekonstrukci slavnostně otevře, však bude premiéra nové inscenace Příhod lišky Bystroušky. Zároveň tak 17. listopadu začne festival Janáček Brno.

Mohlo by vás zajímat