Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Co je nového ve světě tance v týdnu od 30.11. 2018? Zveme na premiéru do Olomouce, kde se balet roztančí na hudbu nestárnoucí skupiny The Beatles. Vyrazit můžete také do zahraničí na premiéry v Drážďanech nebo v Berlíně. 
The Beatles Celebration, zkouška (zdroj FB MDO)

Moravské divadlo chystá premiéru
První baletní premiéra v této sezoně v Olomouci se koná 2. listopadu. Bude patřit inscenaci inspirované nejslavnější bigbeatovou skupinou světa – The Beatles. Umělecký šéf souboru a choreograf Robert Balogh připravil program The Beatles Celebration, ve kterém připomene jejich jedinečnost: hravost, šarm, pestrou muziku a pozitivní pohled na svět. Vliv Beatles na hudební historii byl nezměrný a počet prodaných desek snad ani nelze zjistit. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr byli čtyři přátelé, jejichž talenty zapadly ideálně do sebe. Počátkem šedesátých let jejich jména v Anglii nikdo neznal, ale o několik let později ležel nejslavnější kapele své doby u nohou celý svět. Do života skupiny vstoupila i kontroverzní Yoko Ono, která očarovala Johna Lennona a podnítila v něm mnohé výstřelky, politickou angažovanost a pořádání mírových happeningů. Mnohé z těchto aspektů a životních milníků nová inscenace připomene.

Při přípravě inscenace jsem se nechal inspirovat melodickou bohatostí, radostí ze života a láskou, která se odráží prakticky v každé písni The Beatles. Tímto projektem jsem chtěl především ve výběru hudby poukázat na široký záběr tvorby této jedinečné skupiny. Starším divákům chci připomenout nesmrtelnost The Beatles a mladému publiku ukázat úžasnou atmosféru doby, kterou neměli možnost zažít,“ uvádí k inscenaci Robert Balogh. „V představení určitě není možno opomenout vznik skupiny, jejich začátky v klubech, strmou cestu na špici světové populární hudby, politickou angažovanost, životní styl a samozřejmě i rozpad a sólové kariéry jednotlivých členů skupiny,“ dodává dramaturg Tomáš Lehotský.

Balet ND foto z prvniho gala predstaveni (zdroj FB)

Čeští tanečníci na zahraničních turné a hostování

Balet Národního divadla odcestoval na dvoutýdenní turné v exotické oblasti Karibiku. Členové souboru celkem čtyřikrát uvedou komponovaný program, celovečerní Balet Gala, dvakrát v Kostarice v Národním divadle v metropoli San José a dvakrát na Kubě, v Národním divadle v Havaně, na scéně Covarrubias Hall. První sólisté Baletu ND Nikola MárováAdam Zvonař se pak představí v rámci programu Mezinárodního baletního festivalu v Havaně (Festival Internacional de Ballet de la Habana „Alicia Alonso“), kde zatančí pas de deux z inscenace La Bayadère v choreografii Javiera Torrese. Tento baletní festival je skutečně unikátní událostí, první ročník se uskutečnil již v roce 1960 a za vznikem festivalu stojí velká osobnost kubánského baletu a kultury prima ballerina assoluta Alicia Alonso. Letos jde o první účast českých tanečníků na tomto kubánském kulturním svátku od konce 80. let.

ND zájezd: Nikola Marova, Giovanni Rotolo (foto Youn Sik Kim)

Soubor 420PEOPLE hostoval 26. října v německém Friedrichshafenu s inscenací Královna víl / Fairy Queen. Jiný zájezd se zase chystá: choreografka Věra Ondrašíková se svým týmem míří na 2. a 3. listopadu do Německa na festival Unidram 2018 v Postupimi, a to s oblíbenou inscenací, která tancem a světelným designem vytváří iluzi prolnutí dvou časových rovin – Guide.

ND zájezd: Alina Nanu (foto Youn Sik Kim)

Premiéry v zahraničí

Na německé baletní scény to nemá český divák daleko, a tak přinášíme pozvánku na nejbližší dvě premiéry velkých kamenných divadel – do Drážďan a do Berlína.

Dne 3. listopadu se v drážďanské Semperoper koná premiéra komponovaného večera tvůrců 20. století, setkají se tu neoklasický balet, moderní i současný tanec. Večer nese název Labyrinth a spojujícím tématem budou lidské vášně, emoce, povahy a fantazie. Na programu je jako první choreografie George Balanchina Four Temperaments (Čtyři temperamenty), jedná se o abstraktní dílo z roku 1946 na hudbu Paula Hindemitha. Zastoupeno je dílo americké choreografky moderního tance Marthy Graham, a to symbolické Errand to the Maze (Cesta do labyrintu, 1947), kde choreografka zkoumá labyrint lidských emocí a strachů. Do současnosti večer dál posouvá dílo Ohada Naharina Black Milk z roku 1985, mužská choreografie, která zdůrazňuje úlohu rituálu. Večer uzavře nejnovější choreografie mladého drážďanského choreografa Josepha Hernandeze Songs for a Siren, která k předchozí „moderní klasice“ vytváří v dramaturgii kontrast.

Další den, 4. listopadu, uvede Berlínský státní balet premiéru klasického baletu podle Mária Petipy Bajadéra. Balet inscenuje Alexej Ratmanskij, půjde tedy bezpochyby o klasickou rekonstrukci podle ruské tradice uvádění. Současným šéfem baletu je v této sezoně švédský baletní tanečník Johannes Öhman, který od příští sezony povede dál soubor v tandemu s progresivní choreografkou Sashou Waltz. Zatím se zdá, že obavy publika, že pod novým vedením se z jeviště vytratí klasický baletní odkaz, jsou liché. Pokud jde o připravovanou premiéru, inscenace by se měla co nejvíce přiblížit originálu díky studiu notace i dalším rešerším, které choreograf věnuje dobové scénografii a kostýmu, podle nichž vzniká pro balet nová výprava. Nikii bude tančit Polina Semionova, Gamzatti Yolanda Correa a Solora Alejandro Virelles.

Alexej Ratmanskij v berlinskem baletu (foto Yan Revazov)

Novinky z divadla Ponec

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2