Janáčkův máj už po osmatřicáté

Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Garrick Ohlsson, Tabea Zimmermann, Ivan Ženatý, Dagmar Pecková, Zdeněk Mácal, Libor Pešek – to je jen zlomek z programu nejnovějšího ročníku mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, jednoho z těch, které začínají právě tento měsíc.

I letošní festivalová nabídka dvou desítek koncertů, naplánovaných nejen do Ostravy, ale i Opavy, Českého Těšína, Příboru, Kravař a Ludgeřovic, je nejen na naše poměry skutečně ambiciózní. V unikátním multikulturním centru vítkovického plynojemu bude zahajovací koncert patřit jednomu z nejvyhledávanějších klavíristů současnosti: Lars Vogt, rodák z německého Dürenu, zahájil svoji kariéru v roce 1990 úspěchem v mezinárodní klavírní soutěži v Leedsu. Od té doby jeho hvězda prudce stoupá a dnes se může prezentovat patnácti nahrávkami pro společnost EMI i spoluprací s nejlepšími evropskými a americkými orchestry; například před několika lety byl historicky prvním rezidenčním klavíristou Berlínských filharmoniků. Na Janáčkův máj si odskočí ze Skandinávie cestou do USA, aby zahrál Beethovenův Třetí klavírní koncert. Úvodní večer pak doplní česká premiéra Chačaturjanovy Třetí symfonie, pod taktovkou Zdeňka Mácala v čele Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Také dlouhá léta uznávaný Maďar Miklós Perényi bude mít na osmatřicátém ročníku Janáčkova máje premiéru. Ve svých pěti letech se začal věnovat hře na violoncello a už o čtyři roky později prvním veřejným koncertem zahájil svou kariéru. Dnes je profesorem na Lisztově hudební akademii v Budapešti a koncertuje po celém světě. U nás přednese společně s Komorním orchestrem Bohuslava Martinů koncerty Luigiho Boccheriniho a Carla Philippa Emanuela Bacha.Letošní Janáčkův máj dokázal pro svůj letošní program – a to po několikaletém předchozím vyjednávání – zajistit i charismatickou německou violistku Tabeu Zimmermann. Jejími partnery ve violovém koncertu Alfreda Schnittkeho budou Filharmonie Brno s dirigentem Aleksandarem Markovičem.Další hvězdou letošního ročníku je i pětašedesátiletý, také u nás mimořádně oblíbený americký klavírista Garrick Ohlsson, který do Ostravy přijede s Beethovenem, Schubertem, Griffesem a Lisztem.Mimořádné očekávání rovněž vzbuzuje provedení oratoria Sen Gerontův, vrcholné kompozice Edwarda Elgara, premiérový společný projekt s drážďanským festivalem Dresdner Musikfestspiele. Ze saské metropole dorazí uznávaný Dresdner Kreuzchor v podobě 120 chlapců, kteří společně se sólisty Marlene Lichtenberg, Tomášem Černým, Richardem Novákem a Janáčkovou filharmonií Ostrava toto monumentální dílo provedou, sbormistrem a dirigentem bude drážďanský kantor Roderich Kreile.Poprvé na Janáčkově máji vystoupí i houslisté Augustin Dumay a Sayaka Shoji, ale též Wihanovo kvarteto. Festival připomene také jubilea Davida Poppera, Witolda Lutoslawského, Richarda Wagnera, ale i Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, která si letos připomíná šedesát let od svého založení.

O závěrečný koncert se postará Dagmar Pecková společně s Liborem Peškem a  Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy FOK, na programu jsou mimo jiné Wagnerovy Písně na texty Mathildy Wesendonckové  a Berliozova Fantastická.
www.janackuvmaj.cz

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat