Jaroslav Krček oslaví pětasedmdesátiny

O folklór a o anonymní hudební projevy české kultury se zajímá od studijních let a tomuto odvětví dokonale rozumí. Jaroslav Krček, zakladatel a umělecký vedoucí známého komorního souboru Musica Bohemica, je člověkem mnoha zájmů. Působí také jako etnograf, hudební režisér a skladatel hudby symfonické a komorní. Narodil se 22. dubna 1939.Jeho Musica Bohemica se zaměřuje na interpretaci a zpracování dobové a lidové hudby. Charismatický šéf a dirigent tohoto třináctičlenného hudebního tělesa zároveň i zpívá a hraje na mnoho hudebních nástrojů.

Vedle lidové hudby věnuje pozornost i kancionálům ze šestnáctého století nebo barokním hudebním památkám, ale také soudobé hudbě. Proslul i jako výrobce replik různých historických nástrojů.

Českobudějovický rodák Krček v letech 1967-1972 v pozici hudebního režiséra ve vydavatelství Supraphon v Praze spolupracoval se špičkovými soubory a s dirigenty Václavem Neumannem či Jiřím Bělohlávkem. S Českou filharmonií a Václavem Smetáčkem nahrál jako režisér Smetanovu Mou vlast, tehdy první digitální hudební nahrávku v Československu.

Foto Lubor Mrázek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]