Jatka78 chystají premiéry Cirku La Putyka a DekkaDancers

S novým školním rokem Jatka78 odstartovala i rok divadelní. Bude patrně plný nejistot a řady proměnných. Jako první symbolicky na Jatkách vystoupil Cirk La Putyka s blokem Memories of Fools, který byl zdůvodu koronaviru v březnu přerušen. Novou sezónu Jatka oslaví společně s ostatními divadly již 5. ročníkem Velké holešovické, běžeckým závodem divadelních štafet.
Cirk La Putyka: Memories of Fools (zdroj Jatka78)

Poměrně nezvykle – již 1. září 2020, odstartovala Jatka78 divadelní sezónu berlínským představením Memories of Fools Cirku La Putyka. Jeho poslední repríza se uskuteční 11. září. “Odehrát celý blok Memories of Fools dlužíme našim divákům, fanouškům, týmu inscenace i celému našemu souboru,” říká principál Cirku La Putyka Rosťa Novák ml.

Loňská sezóna byla na více než 2 měsíce přerušena koronavirovou pandemií. Jatka78 si kontakt s diváky kompenzovala Letní scénou, která byla v provozu od května do července. Její návštěvnost byla i navzdory trvajícím omezením 93% (celková návštěvnost divadla za rok 2019 byla 86,6%).

Září: Sólo švédské akrobatky a premiéra DekkaDancers
Prvním zahraničním hostem 15. a 16. září bude Manda Rydman, přiveze představení Semaphore. Akrobatku, která vyniká ve vzdušné a pozemní akrobacii, znají čeští diváci ze souboru Analog. Akrobacie na kruhu a laně zpestřuje nápaditými choreografiemi, kdy tělo ohýbá až do nemožných úhlů. I díky tomu bývá Manda přirovnávána k hadí ženě.

DekkaDancers 22. září uvedou premiéru I AM A.I., kterou se po působení ve Švédsku k souboru vrací Viktor Konvalinka. Premiéra a zářiové reprízy se uskuteční v nově zrekonstruované zkušebně na Jatkách78, do předprodeje míří omezený počet míst. V inscenaci dále vystoupí Štěpán Pechar a Ondřej Vinklát. Ztvární roboty, nikoli však smrtící a chladné netvory. Pracují s představou dokonalé bytosti, která umí žít, milovat a myslet líp, než lidská existence. Další premiéru plánuje taneční soubor na březen 2021, bude se jednat o sólový projekt Štěpána Pechara.

Gravity & Other Myths (zdroj Jatka78)

Závěr roku: Mše za duše v podání Analogu a hostování Gravity & Other Myths a návrat legendárních Roots
Na rok 2020 připadají dvě výročí: 125 od založení Pražské tržnice a 6 let Jatek78. Obě výročí se spojí v jedné divadelní site-specific show, kterou jako třetí Mši za duše připraví kosmopolitní soubor s berlínskou základnou Analog. V představení pojmenovaném Mimikry: Mše za suše vol. 3 company upozorní na dopady průmyslového velkochovu zvířat pro masnou produkci. Z hlediska žánru půjde o produkci, na níž jsou diváci u Analogu zvyklí – cirkusové vystoupení plné náročné akrobacie a kombinované s živou původní hudbou.

Mezi 10. a 13. listopadem jsou v plánu vystoupení australského souboru Gravity & Other Myths. Přiveze jednu ze svých nejúspěšnějších inscenací A Simple Space. Stejně jako u ostatních show, i zde company záměrně opomíjí divadelní strojenost. Publiku nic neskrývá, naopak jej přivádí do těsné blízkosti a ukazuje mu zákulisí celého představení. Právě v těchto podmínkách artisté ze sebe vydávají to nejlepší.

Prosincový program Jatek78 bude patřit legendě v podání Cirku La Putyka. Do Pražské tržnice se vrací jedno z nejskloňovanějších představení souboru – Roots. Inscenace vypráví poetickou a zároveň drsnou historii cirkusového umění skrze osobní příběhy protagonistů. Roots je druhou částí trilogie Family Roots in Black Black Woods. Hlediště bude upraveno do částečně kabaretního uspořádání, které kopíruje ideu berlínského divadla Chamäleon, pro něž původně vznikla.

Barcode Circus Company: Sweat & Ink (zdroj Jatka78)

2021: Premiéry Cirku La Putyka a zahraniční hvězdy
Leden bude na Jatkách78 patřit dvojici Nikki & JD. Jejich představení Knot je mezinárodně uznávané dílo. Naposledy byl oceněn Total Theatre and Jacksons Lane Award for Circus na Fringe Festivalu 2019 v Edinburghu. Jedná se o vystoupení s prvky nového cirkusu a současného tance. Talentovaní umělci v něm využívají cirkusové dovednosti párové akrobacie (hand to hand, pozemní akrobacie apod.), aby vyprávěli o tom, jaké je to bojovat s pocitem povinnostmi a jak to ovlivňuje naše chování.

V únoru 2021 se pak na Jatka78 vrátí kanadští Barcode Circus Company s představením Sweat & Ink. Jatka78 uvedla beznadějně vyprodanou premiéru tohoto představení v červnu 2019 na základě předcházející rezidence, kdy divadlo poskytlo souboru zázemí a technický support pro zkoušení. Režisérem představení je celosvětově uznávaný Jean-Pierre Cloutier.

Cirk La Putyka z důvodu koronaviru přesunul projekt Cesty na duben 2021. Představení bude provázet dějinami cirkusu u nás – od kočovných loutkářů přes cirkus počátku 20. století, meziválečnou avantgardu a Osvobozené divadlo, protektorát, znárodnění cirkusů, rozvoj moderní pantomimy, sametovou revoluci, období do založení souboru, samotnou desetiletou historii Cirku La Putyka až po závěrečný pohled do budoucnosti a oslavu s diváky.

Letní scéna v šapitó
Pražskou tržnici čeká rozsáhlá rekonstrukce, její součástí budou také úpravy Jatek78. Nelze jednoznačně stanovit, kdy tomu přesně bude. V dramaturgických plánech předběžně pracujeme s rokem 2022. Po dobu rekonstrukce Jatka78 přesídlí do šapita. To se však divákům poprvé blíže představí již v létě 2021 v podobě Letní scény Jatek78.

„Chceme stan zprovoznit a vyzkoušet v plném divadelním provozu, připravit premiéru, odehrát několik představení jatečních souborů a pozvat hosty ze zahraničí. Zároveň plánujeme stan nabídnout k využití dalším pražským divadelním souborům,“ doplňuje ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments