Je čas začít myslet na hudební léto

  1. 1
  2. 2

Těch pár nedávných krásných jarních slunných dní nám po dlouhé zimě dalo znovu připomenout, že se blíží léto. Čas, kdy je příroda pohostinná a láká nás ke koupání, toulání se po horách nebo třeba k posezení jen tak ve stínu stromů.

K létu ale patří, hlavně na západ od našich hranic, již dlouhou dobu také desítky letních hudební festivalů. Je to období, kdy můžete ve vlahém večeru posedět za zvuků krásné hudby a zpěvu, nechat si lehce pročesávat vlasy vánkem nebo si vychutnat hudební produkci v nezvyklém prostředí přírodního amfiteátru či historického kostela, nádvoří hradu, malého zámeckého divadla nebo (jako třeba v případě některých italských operních festivalů) v monumentálním amfiteátru. Pojďme si říci, na co se těšit doma a pro ty z vás, kteří rádi cestujete, o co se z významných letních operních festivalů pokud možno nepřipravit v zahraničí.
U nás doma to dlouho s letními slavnostmi, kde by byla zastoupena i operní tvorba, moc slavné nebylo. Zejména v poslední době ale začíná svítat na lepší časy (zvláště co se kvality interpertů týče). A tak určitě nezapomeňte na:

42. ročník tradiční Smetanovy Litomyšle (11.6. – 5.7.2010). Jeden z našich nejstarších pravidelných letních hudebních festivalů s tradicí od roku 1949 přináší dramaturgii s akcentem na hudbu Bedřicha Smetany a koná se v mnoha zajímavých prostorách, z nichž uveďme nejen například Státní zámek Litomyšl – II. nádvoří s flexibilním zastřešením (kapacita kolem 2 tisíc míst k sezení), Státní zámek Litomyšl – Audienční sál (kapacita zhruba 200 míst), Chrám Povýšení sv. Kříže (kapacita bezmála 500 míst), Smetanův dům (kapacita asi 500 míst), ale i další místa v Litomyšli a městech Pardubického kraje. Vstupné se pohybuje od několika stokorun výše, jde o osvědčený tip pro letní cestovatele po krásách Východočeského kraje. Z letošního programu připomeňme jen namátkou tituly jako Tosca, Kouzelná flétna a Prodaná nevěsta, vedle mnoha dalších (nejen operních) hudebních produkcí a koncertů.

www.smetanovalitomysl.cz

Stále více nabývá na významu poměrně mladý Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (16.7 – 21.8.2010). Jeho program je rok od roku zajímavější a poutavější a organizátoři se snaží přivézt vždy alespoň jednu, dvě špičky oboru. OperaPlus jako partner festivalu se vám snaží přinášet to nejpodstatnější, co se pro letošní ročník chystá. Největším trhákem letoška budou určitě dva koncerty J. Cury, ale také produkce Dona Giovanniho, kytarový recitál Štěpána Raka či Cimarosova opera Il matrimonio segreto – rarita, kterou v českých zemích jen tak neuslyšíte. Krásné město hostí festival na několika historií poznamenaných místech.

www.festivalkrumlov.cz

 


Na sklonku léta od 20.srpna až do 4. září 2010 si můžete vychutnat některý z koncertů programu festivalu Dvořákova Praha. Festival soustředěný zdaleka ne jen na Dvořákovu hudbu oplývá v mnoha aspektech hvězdnými jmény interpretů, dirigentů i hostujících hudebních těles. Za mnohé jen dvě jména: Sir John Eliot Gardiner a Dmitri Hvorostovsky. Pro ty z vás, kteří mají rádi interpretaci na špičkové úrovni záruka dokonalého hudebního zážitku. Koná se v Rudolfinu.

www.dvorakovapraha.cz

Mezinárodní hudební festival Mahler Jihlava – hudba tisíců (18.5. – 17.7.2010) přinese důstojné připomenutí výročí narození Gustava Mahlera, který je ve světě oblíbeným a uznávaným, doma však přehlíženým hudebním skladatelem. V programu bude zcela jistě největším magnetem koncert Thomase Hampsona v rodném Mahlerově domě 7. července 2010.

www.mahler2000.cz

 


Ke konci léta (25.8 – 12.9.2010) bude stát za to zajet také do Českých Budějovic. 20. ročník Hudebních slavností Emy Destinnové nabídne houslistku G. Demeterovou se svým Vivaldi Tour jako benefici pro získání prostředků na stavbu koncertního sálu v Českých Budějovicích, který navrhl zesnulý Jan Kaplický.

www.festival-ed.cz

Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy (17.6. – 25.7.2010) nabídne hudbu na hradním nádvoří i v rodném Janáčkově domě.

www.janackovy-hukvaldy.cz


Hudební festival Ludwiga van Beethovena v Teplicích s tradicí od roku 1965 (27.5. – 24.6.2010) přinese lázeňským hostům a návštěvníkům města především přehlídku hudby nastudované Severočeskou filharmonií.

Janáčkův máj (16.5. – 13.6. 2010), jeden z opomíjených, avšak z hlediska janáčkovské tradice významných festivalů. Přináší přehlídku našich operních interpretů (napřáíklad Chmelo, Beňačková, Černý) a orchestrů. Místy konání koncertů jsou zajímavé objekty v Ostravě.

www.janackuvmaj.cz

Pro ty z vás, kteří budou na cestách po Evropě, vybírám jen namátkou to nejlepší a nejosvědčenější z operních festivalů (podrobně se během léta budeme věnovat jednotlivým zahraničním letním operním festivalům v našem novém seriálu).

Pro milovníky opulentních produkcí i komorních a dobře inscenovaných méně známých operních či operetních lahůdek mohu doporučit Bregenzer Festspiele . Festival na jezeře, konající se od 28. června do 22. srpna 2010 v krásném hraničním městě Bregenz. Letos je na hlavní scéně na programu znovu (a v současné produkci naposledy) Aida. Mnohem zajímavější je však program, uváděný na dalších scénách ve městě – opera Mieczyslawa Weinberga Cestující a satirická opera v městské koncertní síni Portrét od stejného autora . Na Aidu lístky nejspíš ještě seženete, na některé z dalších produkcí to ale jisté není.

www.bregenzerfestspiele.com


Mám rád Itálii a tak nesmím zapomenout jmenovat nejznámější a turisticky “nejprofláknutější” operní festival – Arena di Verona. Od 18. června do 29. srpna 2010 tam můžete zajet střídavě na Turandot, Madame Butterfly, Aidu, Trubadúra nebo Carmen. Lístky vzhledem k obrovské kapacitě koupíte i letos zcela určitě.

www.arena.it

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rukola

No doma sjedu co půjde, ale na zahraničí nemám peníze ani tolik dovolené. Pesaro je věhlasné a strašně mě láká. V jakých inetncích se pohybují ceny vstupenek a je tam nějaké ubytování za příznívé ceny? Nevíte někdo? Jezdíte někdo?

Anonymous

Leonora3:
Jiste na leto (snad nejake konecne prijde) jiz myslime. Ve Splitu (Dioklecianuv palac) budou hrat Prodanku, ale z teto strany Jadranu to zas tak neni daleko do Italie. Pro vsechny, co maji radi Franca Zeffirelliho, ve Verone vsechny inscenace, ktere se davaji v Arene jsou jeho rezie! Co muzeme chtit vic.

Maria

Je ozaj co zavidiet. Vy cesi mate vela moznosti. U nas toho mnoho nieje. Aj ked tuna nemate ziaden cisto operny festival (a to je skoda), operu najdete v programe Ceskeho Krumlova aj Smetanovej Litomysle.