Je to opera, ale opera to být nemůže. Příbramské divadlo chystá Prodanou nevěstu

Činoherní soubor Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami finišuje s přípravami na svoji nejnovější inscenaci, jejíž premiéru uvede příští týden. Volba padla na nejhranější operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, a to za doprovodu živé kapely. Po Zlíně je tak Příbram již druhým divadlem, které v krátké době českou národní operu uvádí.

Režisér Ondřej Lážnovský se na rozdíl od jiných zpracování snažil vrátit k prapůvodní verzi z devatenáctého století, kterou nechtěl ani po hudební stránce ochudit. Nepůjde však – vzhledem k možnostem – o operu, ale spíše o operetu, řekl dnes Lážnovský novinářům. Divadlo představení uvede 17. a 18. prosince na malé scéně.

„Nejtěžší na tom bylo nalezení stylotvorného klíče. Říkali jsme si, že to je opera, ale opera to být nemůže, protože to bychom šplhali někam, kam nemůžeme. Činohra to být také nemůže, protože když to budeme hrát explicitně činoherně, vlastně realisticky, tak také moc daleko nedojdeme,“ poukázal O. Lážnovský na operní způsob hraní, který předpokládal autor libreta Karel Sabina.

Vzhledem k prostoru malé scény půjde o komorní verzi, chybět ale nebude žádná ze slavných árií, sborů a známých komických situací. V roli Jeníka se představí Jiří Vojta, Mařenku ztvární Anna Fixová. Roli vesnického dohazovače Kecala svěřil Ondřej Lážnovský, kterého příbramské publikum zná i díky titulům jako Bylo nás pět či Tři veteráni, Martinu Dusbabovi. Podle O. Lážnovského nebylo zkoušení jednoduché. „Pokud nechceme jít úplně tou lacinou cestou, že si z toho děláme legraci, tak je potřeba to odzpívat,“ podotkl režisér.

Herci se předvedou nejen pěvecky, ale chopí se i sami hudebních nástrojů – v operetě zazní klavír, klarinet, basová kytara, housle a perkuse. Anna Fixová uvedla, že musela po patnácti letech vytáhnout housle, což prý bylo pro ni velmi náročné. „Všechno je to dobré pro divadlo dál, na tom se dá stavět. Rozšiřuje to možnosti v hledání dramaturgie pro další titul,“ dodal režisér.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat