Jedna z nejvýznamnějších harfistek světa Jana Boušková vystoupí v Teplicích

Jana Boušková, v celosvětovém měřítku považovaná ve své generaci za jednu z nejvýznamnějších a nejrespektovanějších harfistek v historii vůbec, předvede svou mistrovskou hru ve čtvrtek 23. ledna v 19 hodin v Domě kultury v Teplicích. Pod taktovkou renomovaného dirigenta Charlese Olivieri-Munroe a za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice předvede atraktivní program v podobě děl Ludwiga van Beethovena, Francoise Adriena Boieldieua a Alexandera Zemlinského.
Jana Boušková (zdroj Šporcl Arts Management)

Je pro mne velkou ctí, že s dirigentem Munroem a Severočeskou filharmonií mohu vystoupit“, říká ke svému vystoupení Boušková. „Koncert pro harfu a orchestr C-dur, který složil francouzský skladatel François Adrien Boieldieu, je jedním z mistrovských děl harfového repertoáru. Jsem ráda, že si toto skvělé dílo navíc zahraji doma v Čechách“, dodává harfistka.

Jana Boušková je přední česká a světová harfistka a hudební pedagožka. Je uznávaná především za dechberoucí techniku, brilantní preciznost a mimořádnou schopnost uměleckého výrazu její hry. Absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susann McDonald. Kromě výhry ve světově nejvýznamnější Mezinárodní harfové soutěži v USA, má na svém kontě i dalších deset nejvyšších ocenění z prestižních mezinárodních soutěží, což je v tomto oboru naprosto výjimečné. Vystupuje pravidelně sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech.  Je sólovou harfistkou České filharmonie, profesorkou na Královské konzervatoři v Bruselu, Akademie múzických umění v Praze a od září 2019 též profesorkou na Royal College of Music v Londýně. Zároveň je porotkyní prestižních harfových soutěží na celém světě a v roce 1999 byla uměleckou ředitelkou Světového harfového kongresu v Praze, který pořádala.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na