Jeníček a Mařenka už brzy v pražské Státní opeře

Režisér Matěj Forman, spoluautor scénografií pro inscenace Kráska a zvíře, Dobře placená procházka a Čarokraj, přenese na scénu Státní opery Praha Jeníčka a Mařenku. Opera, která bude mít premiéru 23. dubna, je dílem skladatele Engelberta Humperdincka a jeho sestry, libretistky Adelheid Wetteové. Zástupce médií o tom dnes informoval hudební ředitel Státní opery Martin Leginus.

Forman, a scénografka a výtvarnice Andrea Sodomková adaptovali původní libreto Wetteové a Radek Malý jej nově přebásnil do češtiny. Hudebního nastudování se ujme Leginus. V titulních rolích se objeví Jana Horáková Levicová v alternaci s Michaelou Kapustovou (Jeníček) a Jana Sibera v alternaci s Yukiko Šrejmovou Kinjo (Mařenka). Pěvkyně si musely osvojit i základy loutkoherectví.

„Jedná se o naprosto vyrovnané obsazení,“ podotkl Leginus, který za vtipné považuje, že roli Ježibaby zpívá místo mezzosopranistky tenorista Jaroslav Březina v alternaci s Martinem Šrejmou. Vedle Orchestru Státní opery má v opeře důležitou úlohu Kühnův dětský sbor.

„Chceme pokusit dát Humperdinckově opeře kouzlo pohádkového představení, ve kterém se skloubí vznešená hudba s kousky akrobatů, loutkářů a herců a které potěší dospělé diváky, operní znalce i ty, kdo přijdou do opery poprvé,“ uvedl Forman s tím, že všechno jeho snažení šlo od začátku jedním směrem, aby představení bylo zejména pro děti.Hudebně je opera rozdělena na veselou část s dětskými písničkami a tanečky a na závažnější předehru a mezihry, které nezapřou autorův obdiv k hudbě Richarda Wagnera.

Opera na námět oblíbené pohádky bratří Grimmů se v originále jmenuje Hänsel und Gretel. Poprvé byla uvedena ve Výmaru 23. prosince 1893 dirigentem a později skladatelem Richardem Straussem. Dílo získávalo větší a větší oblibu a už v roce 1905 bylo uvedeno v newyorské Metropolitní opeře.

Další operní premiérou Národního divadla bude 7. května na Nové scéně komická komorní inscenace Jana Kučery Rudá Marie, která vznikla na základě rozhlasového seriálu Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse Tlučhořovi.

Foto ND

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]