Jeseníky čeká rozmanité hudební léto s festivalem Klášterní hudební slavnosti

Léto v Jeseníkách bude české, hudební a rozmanité, slibují pořadatelé festivalu Klášterní hudební slavnosti. Od 27. června do 13. září přivede do pozoruhodných míst Olomouckého a Moravskoslezského kraje různé hudební lahůdky v duchu letošního motta „Česká hudební rozmanitost“. Čistá klasika, Sólo v chrámu, Crossover či Tematické večery zazní na 15 koncertech letošního 15. ročníku.
Musica Florea (foto M. Světlík)
Musica Florea (foto M. Světlík)

Milovníci Čisté klasiky se mohou těšit hned na dva koncerty rezidenčního souboru Musica Florea v Šumperku. Nejprve u příležitosti slavnostního zahájení festivalu představí díla českého barokního skladatele Antonína Reichenauera a jeho současníků. Závěrečný koncert v září pak věnuje konfrontaci Oratoria Václava Horálka s Requiem W. A. Mozarta. Mezi skutečné hudební lahůdky bude letos patřit vystoupení patronky festivalu harfenistky Jany Bouškové s koncertním mistrem České filharmonie houslistou Josefem Špačkem v dřevěném kostelíku v Maršíkově. Klasiku bude ctít také vokální Ensemble Baroque Quintet, který ve Šternberku zazpívá díla starých českých mistrů a oblíbené Čtvero ročních dob A. Vivaldiho rozezní v unikátní Hudební hale v Karlově Studánce Ensemble Lucis.

Sólo v chrámu kláštera v Bílé Vodě rozehraje hornista Radek Baborák a v kostele impozantního kláštera na Hedeči pak oživí romantické varhany polský varhaník Waclaw Golonka.

Diváci, kteří s oblibou poznávají různé hudební styly a přístupy, uvítají Crossover večery. Mohou se těšit například na dva koncerty v secesní Tančírně v Račím údolí. Nejprve všestranná umělkyně Gabriela Vermelho spolu s uskupením Gadrew Way rozehraje skladby a písně známé i neznámé v osobitém, strhujícím pojetí. Poté v Tančírně vystoupí mužské vokální kvarteto Q Vox a s programem Láska opravdivá. Zážitek hudebním i vizuálním slibuje open air koncert na nádvoří zámku Velké Losiny čtyř klarinetů Clarinet Factory, stejně tak i program FolkloreClassic v zámeckém Skleníku v Loučné nad Desnou či Cesta kolem světa ve Šternberku s energickou kapelou Bardolino.

Festivalová dramaturgie počítá také se speciálními Tematickými večery. Patří mezi ně uvedení originální barokní opery Endymio včetně původních kostýmů a kulis v Jeseníku, večer věnovaný bývalé první dámě Dopisy Olze v Bludově a velký koncert Orchestru Ježkovy Stopy v Rapotíně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments